Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit paditi Kryeministrin Benjamin Netanyahu me akuzat e korrupsionit, duke rritur pasigurinë se kush do të drejtojë përfundimisht një vend të ngulitur në kaos politik pas dy zgjedhjeve jo-përfshirëse këtë vit.

Prokurori i Përgjithshëm Avichai Mandelblit njoftoi vendimin, i pari i këtij lloji kundër një kryeministri izraelit që shërbente, në një deklaratë dhe tha se akuzat përfshinin ryshfet, shkelje të besimit dhe mashtrim.

Netanyahu, i cili ka mohuar veprimet e gabuara në tre raste të korrupsionit, nuk ka asnjë detyrim ligjor të japë dorëheqjen pasi të akuzohet. Policia rekomandoi në shkurt që Mandelblit të paraqiste kallëzime penale kundër kryeministrit të krahut të djathtë në hetimet afatgjata të quajtur Rastet 1000, 2000 dhe 4000.

Ju pëlqen!

Netanyahu dyshohet se pranoi gabimisht dhurata me vlerë 264,000 dollarë, për të cilat prokurorët thanë se përfshinin cigare dhe shampanjë, nga manjati dhe shpërndarjen e favoreve në ofertat e pretenduara për mbulimin e përmirësuar nga gazeta më e shitur në Izrael, Yedioth Ahronoth, dhe faqja e internetit Ëalla.

Kryeministri me shërbimin më të gjatë në Izrael mund të përballet me 10 vjet burg nëse dënohet për ryshfet dhe një mandat maksimal 3 vjet për mashtrim dhe shkelje të besimit.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!