Një program i ri në Angli ndihmon fëmijët që të bëjnë gjumë të mirë gjatë natës, gjë e cila përmirëson edhe shëndetin e tyre mendor.

Programi, i bazuar në Spitalin e Fëmijëve Sheffield përfshin prindërit duke u dhënë mësime se sa kohë duhet të mbajnë telefonin dhe disa seanca për gjumin nga ekspertët.

Ajo ka për qëllim të ndihmojë fëmijët që janë të rrëmujshëm ose të kenë sjellje sfiduese për të zhvilluar modelet më të mira të gjumit.

Ju pëlqen!

NHS England tha se disa fëmijë flinin vetëm dy orë gjumë për një natë. Skema ka ndihmuar rreth 800 fëmijë dhe familjet e tyre deri më tani. Qëllimi është të ndihmojë edhe në përmirësimin e performancës në shkollë.

Projekti, i njohur si “The Sheffield Children and Young People”, është zhvilluar nga stafi i spitalit, përfshirë edhe Profesoreshën Heather Elphick.

Ajo tha: “Ky projekt e ka bërë jetën më të mirë për fëmijët, të rinjtë dhe familjet e tyre në të gjithë qytetin, me një ndikim pozitiv jo vetëm në sasinë e gjumit të fituar, por në mirëqenien dhe cilësinë e jetës për të gjithë familjen.

Lexo po ashtu:  E kishte djalin dembel dhe shpërdorues… derisa një ditë vendosi të aplikonte dënimet inteligjente!

Programi redukton gjithashtu nevojën që një pacient të marrë ilaçe dhe trajtim intensiv mjekësor.

Një gjumë i mirë i natës është më shumë se vetëm i këndshëm dhe është në të vërtetë një nxitje e konsiderueshme për shëndetin dhe mirëqenien, veçanërisht për të rinjtë . /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!