Një profesor i Universitetit Shtetëror të Tennessee është shkarkuar nga puna pasi u shfaq një video ku shihet ai duke i bërtitur një studenti.

Profesori i historisë Robert Evins Pickard u regjistrua duke bërtitur “në fytyrën e studentit” përpara se ta përjashtonte nga klasa.

Në videon, e cila është bërë virale në platforma të ndryshme të mediave sociale, Pickard mund të dëgjohet duke bërtitur ‘Si e ke emrin?’.

Ju pëlqen!

Më pas ai bërtet ‘Dil jashtë! Ju keni dështuar në këtë lëndë, sido qoftë emri juaj! Jashtë! Jashtë!’.

Si pasojë, universiteti ka bërë të ditur në një deklaratë të martën se Pickard është larguar nga pozicioni i tij në staf.

“Universiteti është në dijeni të incidentit të identifikuar në videoklipin që shpërndahet në media, duke përfshirë edhe rrjetet sociale. TSU nuk toleron sjellje joprofesionale në klasat e saj”, thuhet në deklaratë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!