Prodhuesi më i madh në botë i iPhone, Foxconn (partnere e Apple),  ka në plan të bashkohet me kompani si Ford, GM dhe Tesla në ndërrimin e disa prej linjave të saj prodhuese për të bërë ventilatorë.

Omar Ishrak, Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë së teknologjisë mjekësore Medtronic, i tha CNBC të hënën se kompania e tij kishte arritur një marrëveshje me Foxconn pasi prodhuesi i iPhone miratoi një dizajn me burim të hapur Medtronic të lëshuar në mes të pandemisë së koronavirusit.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Foxconn ka hapur linjat e saj të prodhimit për të bërë pajisje për të luftuar përhapjen e koronavirusit; në shkurt, kompania adaptoi një nga fabrikat e saj kineze për të prodhuar maska mjekësore.

Ju pëlqen!

Foxconn ndërton shumicën e iPhone-ve në botë, me një strukturë masive në Zhengzhou, Kinë (e njohur edhe si “iPhone City”) që prodhon mbi 50% të furnizimit global.

Lexo po ashtu:  Nëse jeni adhurues i transmetimeve live Facebook ka ca surpriza për ju
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!