Sipas Intel i7-1280P me grafikat Xe kap 82fps në Grand Theft Auto V dhe 53fps në Chorus duke luajtur në 1080p.

Pasi prezantoi çipet e serive H të gjeneratës 12-të, Inte sot ishte gati të hidhte më tepër dritë mbi seritë U dhe P për laptopët ultra-portativë.

Dhe ashtu si procesorët e ardhshëm AMD Ryzen 6000 për laptopët, edhe Intel premton një rritje të madhe të performancës duke konsumuar më pak energji.

Ju pëlqen!

Me Core i7-1280P, kompania thotë se përdoruesit marrin 70% më shumë performancë sesa i7-1195G7 i vitit të kaluar. Madje po sipas Intel ofron performancë më të lartë sesa Core i9-11980HK, që prej procesorëve më të shpejtë të vitit të kaluar.

Dhe sigurisht mund Ryzen 7 5800U por Intel nuk dha detaje. Njëlloj si mbarë linja Intel 12-Gen, procesorët e serive U dhe P kanë dizajnin hibrid të bërthamave të performancës P dhe efikasitetit E. Core i7-1280P ka 14 bërthama ku 6 janë performance dhe 8 efikasiteti. Bërthamat P arrijnë frekuencë maksimale prej 4.8Ghz.

Lexo po ashtu:  Portreti i Skenderbeut

Procesorët e rinj gjithashtu kanë grafikat Xe edhe pse krahasuar me vitin e kaluar jo shumë gjëra kanë ndryshuar. Sipas Intel i7-1280P me grafikat Xe kap 82fps në Grand Theft Auto V dhe 53fps në Chorus duke luajtur në 1080p.

Me cilësi të lartë mund të luajë League of Legends me 115fps.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!