Liderët e Ballkanit Perëndimor nga Shqipëria, Kosova, Bosnjë-Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia do të mblidhen sot në Berlin. Ata do të nënshkruajnë 3 marrëveshje që parashikojnë lëvizjen e lirë me karta identiteti, njohjen e diplomave dhe njohjen dhe kualifikimet për profesionistët. Mësohet se do të jetë pikërisht Kancelari Scholz që do të hapë si mikpritës samitin në orën 09:15.

Ndër të tjera në fokus të këtij samiti do të jetë e kriza energjetike. Mësohet se edhe çështja e reciprociteteti për targat mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë pjesë e diskutimit në Berlin. Në fund të të gjithë këtij takimi do të ketë një konferencë të përbashkët për shtyp me kancelarin Olaf Sholz, presidenten e KE-së Von Der Leyen dhe kryeministrin Edi Rama. Kjo sepse sesioni i radhës i Procesit të Berlinit do të mbahet në Shqipëri.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!