Klinika e Kirurgjisë e Universitetit Mjekësor dhe Spitali i Përgjithshëm në Vjenë kanë mbledhur të gjitha përvojat e mëparshme mbi transplantimin e mushkërive te pacientët me koronavirus në botë dhe kanë zhvilluar kritere të përgjithshme për transplantimin e këtij organi.

Programi i Vjenës për Transplantin e Mushkërive është një lider botëror në një konsorcium ndërkombëtar ekspertësh nga SHBA, Evropa dhe Azia. Deri më tani, 40 transplantime të mushkërive janë kryer me sukses tek pacientët COVID në të gjithë botën sipas programit të Vjenës dhe 12 në Universitetin Mjekësor të Vjenës.

Në maj të vitit 2020, një 44-vjeçare ishte pacienti i parë në Evropë që bëri një transplantim të mushkërive pas një pamje të rëndë klinike me COVID dhe dështimit të plotë të mushkërive. Në kohën e transplantimit, një test PCR tregoi praninë e grimcave virale, por ato nuk konsideroheshin ngjitëse.

Ju pëlqen!

“Sigurisht, një procedurë e tillë komplekse konsiderohet vetëm për ata pacientë të cilët, për shkak të moshës dhe shëndetit të tyre të përgjithshëm, kanë një shans të mirë për t’u rikuperuar”, shpjegon Konrad Hötzenecker, shefi i programit të njohur të transplantit të mushkërive në Vjenë. Me 100 transplantime të mushkërive në vit, së bashku me ato nga Toronto, Cleveland dhe Hanover, është një nga programet më të mëdha të transplantimit në botë.

Lexo po ashtu:  Nëse vuani nga diabeti, qëndroni larg këtyre ushqimeve

Kriteret e mëposhtme duhet të plotësohen për transplantim: shterimi i të gjitha opsioneve të trajtimit konservativ, mungesa e rikuperimit të mushkërive të dëmtuara nga COVID pavarësisht katër javëve të terapisë mbështetëse të frymëmarrjes ECMO (oksigjenimi i membranës ekstrakorporeale), konfirmimi i skanimeve CT të përparuara dhe të pakthyeshme në të dy rastet, mosha nën 65 vjeç dhe mungesa e bashkëveprimeve përkatëse.

Kandidatët duhet të jenë më tej në gjendje të mirë të përgjithshme ose me një mundësi reale për rikuperim të plotë fizik.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!