“Lodhja e veshkave: Shumë pacientë, sidomos femra, i ngatërrojnë shenjat e kësaj sëmundje me ato të menopauzës, apo ndonjë problemi tjetër që vjen nga mosha”

Lodhja e veshkave është një gjendje me të cilën shumë persona luftojnë për muaj të tërë, përpara se të diagnostikohen.

Kjo sëmundje i lë personat që e vuajnë me një lodhje të përhershme, të irrituar dhe të palumtur.

Ju pëlqen!

Shumë pacientë, sidomos femra, i ngatërrojnë shenjat e kësaj sëmundje me ato të menopauses, apo ndonjë problemi tjetër që vjen nga mosha.

Por, problemi qëndron këtu: Dy gjendra që ndodhen poshtë veshkave nuk e kryejnë si duhet funksionin, duke ndikuar edhe në funksionimin e veshkave dhe të një lodhje të tyre.

Kapja në kohën e duhur e simptomave është paksa e vështirë se mund, të ngatërrohet lehtë me shenjat të sëmundjeve të tjera.

Shpesh kjo sëmundje është cilësuar si çregullim nga stresi, por në fakt nuk është e tillë.

“Shumë mjekë refuzojnë që ta konsiderojnë këtë si një sëmundje dhe shpesh kërkojnë shkaqe të tjera për të justifikuar simptomat”, thotë naturopati Marek Doyle, duke i akuzuar mjekët se shpesh i dërgojnë në shtëpi pacientët që vuajnë nga kjo sëmundje, ose u japin mjekim të gabuar.

Problemi i kësaj sëmundje është se nuk ka ndonjë shenjë specifike, shpesh ajo mund thjesht të japë një ndjesi lodhjeje, edhe pse mund të keni pushuar gjithë ditën.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

Atëherë, si i bëhet?

Dr.Doyle sugjeron alternativat natyrale, si në vijim, të cilat gazeta jonë i sjell posaçërisht për lexuesin shqiptar.

Nëse ndjeni se keni veshka të lodhura; Ose ndiheni të lodhur gjithë kohës dhe nuk jepni dot shpjegim tjetër, është koha t’ua nisni këtyre trajtimeve shtëpiake….

1. VITAMINA B-KOMPLEKS

Disa vitamina B luajnë një rol të rëndësishëm në metabolizmin e qelizave për të mbajtur niveli të lartë të energjisë.

Vitamina B5 ndihmon në prodhimin e koenzima A, e cila ndihmon frymëmarjen qelizore dhe ndarjen e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve.

Vitamina B6 ndihmon në formimin e hormoneve të veshkave, ndërsa B12 ndihmon me prodhimin e energjisë, ripërtëritjen e qelizave dhe pasurimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Prandaj, përmirësimi i rrugëve metabolike duke i dhënë trupit vitaminat B shumë të nevojshme, mund të lehtësojë lehtësisht nivelet e energjisë dhe lehtësimin e lodhjes së veshkave.

– Hani ushqime të larta në vitamina B si drithërat, fasulet, drithërat e pasuruara të mëngjesit dhe produktet e qumështit.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të merrni vitaminë B komplekse që kanë bilancin e duhur të vitaminave të ndryshme të rëndësishme B.

Konsultohuni me mjekun tuaj për dozën e duhur.

2. VAJI I ARRËS SË KOKOSIT

Vaji organik i virgjër i arrës së kokosit është një yndyrë e balancuar mire, që mund të ndihmojë në luftën kundër lodhjes së veshkave dhe mban të lartë nivelin e energjisë.

Yndyrnat e shëndetshme, veçanërisht trigliceridet me zinxhir mesatar, në vajin e arrës së kokosit treten lehtësisht dhe përdoren si një formë direkte e energjisë.

Gjithashtu ndihmon në mbajtjen e niveleve korrekte të energjisë.

– Pini 1 deri 2 lugë vaj ekstra të virgjër të arrës së kokosit.

Ju mund ta shtoni atë në smoothien tuaj, ose në kafen tuaj në mëngjes.

Ju gjithashtu mund ta përdorni atë per skuqjen e ushqimeve.

Gjithashtu, përdorni vajin e arrës së kokosit në dietë të përditshme, pasi ai mban trupin tuaj të lirë nga toksinat.

3. USHQIME TË PASURA ME MAGNEZ

Magnezi është shumë i rëndësishëm për shëndetin veshkave tuaja.

Ai luan një rol kyç në shpërbërjen e glukozës në energji dhe sheqerna të thjeshta.

Në fakt, edhe një mangësi e lehtë e magnezit mund të ndikojë në qëndrueshmërinë dhe nivelin e energjisë.

Mungesa e tij gjithashtu mund të shkaktojë depresion.

Pra, kur vuani nga lodhja e veshkave, kontrolloni nivelin tuaj të magnezit.

Nëse është i ulët, përfshini më shumë ushqime të pasura me magnez në dietën tuaj.

Marrja e rekomanduar e përditshme e magnezit është rreth 350 mg për burrat dhe 300 mg për gratë.

– Disa burime të mira ushqimi të magnezit janë zarzavatet me gjethe të errët, arra, fara, peshk, soja, avokado, banania dhe çokollatë e zezë.

– Një tjetër opsion është përzierja e 1 lugë gjelle melasë e zezë në një gotë qumështi të nxehtë ose vetëm ujë.

Pijeni këtë një herë në ditë.

Ju mund të zgjidhni të merrni një shtojcë magnezi, por vetëm pasi të konsultoheni me mjekun tuaj.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

4. VITAMINA C

Një tjetër lëndë ushqyese që është e rëndësishme për shëndetin tuaj të veshkave, si dhe shëndetin e përgjithshëm është vitamina C.

Kjo vitaminë është një antioksidant i fuqishëm dhe luan një rol kyç në prodhimin e kortizolit në gjëndrat e veshkave.

Është gjithashtu e nevojshme për sintezën catecholamine, dmth prodhimin e norepinefrinës, epinefrinës dhe dopaminës.

Prandaj, ajo punon si një gur thelbësor për rigjenerimin e gjëndrave të veshkave.

Gjithashtu, vitamina C rrit sistemin tuaj imunitar dhe mbron trupin tuaj nga radikalet e lira.

– Disa nga ushqimet më të mira me vitaminë C janë: brokoli, grejpfrut, kiëi, portokalli, specat, patatet, luleshtrydhja, lakra dhe domatja.

Ju mund të merrni një shtesë të vitaminës C, pasi të konsultoheni me mjekun tuaj.

5. MAJDANOZI

Majdanozi është një barishte diuretike e fuqishme, natyrale, që mund të pastrojë veshkat.

Promovon rritjen e prodhimit të urinës për të ndihmuar bakteret e ndezura nga veshkat, duke i çlodhur njëkohësisht ato.

– Pini disa gota çaj majdanoz për rreth një javë për të pastruar veshkat tuaja.

Për të bërë çaj, shtoni 1 lugë gjelle majdanoz të copëtuar të freskët, në një gotë me ujë të valë.

Mbulojeni dhe tundeni për 5 minuta, pastaj kullojeni atë, shtoni në fund pak lëng limoni.

– Përndryshe, përgatisni një pije detoksifikimi duke përzierur ¼ filxhan me lëng majdanoz, ½ filxhan ujë dhe pak mjaltë dhe lëng limoni të shtryshur vetë.

Pijeni dy herë në ditë, për disa javë.

– Ju gjithashtu mund të përfshini këtë barishte në sallatën tuaj dhe gjellët e tjera.

Shënim: Shmangni sasitë e mëdha të majdanozit, nëse jeni shtatzënë.

6. HITHRA

Hithra djegëse gjithashtu mund të ndihmojë në dhënien e fuqisë së veshkave, duke hequr lodhjen.

Për shkak të vetive të saj diuretike, ajo rrit prodhimin e urinës, ndihmon në largimin e mbetjeve metabolike dhe nxit sekretimin e veshkave.

Në të njëjtën kohë, kjo barishte ndihmon që kristalet të formohen në gurë dhe të mbajnë bakteret larg për të zvogëluar rrezikun e infeksioneve të veshkave.

– Pijeni këtë si çaj bimor dy herë në ditë për disa javë.

KËSHILLA SHTESË

Pini çaj borziloku ose çaj jeshil 2 ose 3 herë në ditë.

Shmangni sheqerin dhe pijet e ëmbla që kanë pak vlera ushqyese.

Zgjohuni herët dhe filloni ditën me një mëngjes të shëndetshëm.

Përpiquni të bëni gjumë të rehatshëm për të ndihmuar trupin tuaj të shërohet.

Shmangni qëndrimin deri vonë dhe krijoni një cikël të rregullt gjumi.

Përdorni kripë natyrale si kripë Himalaje deti, pasi ka shumë minerale në të, që mbështesin gjëndrat e veshkave.

Eliminoni drithrat e përpunuara nga dieta juaj, pasi ato mund të jenë të rënda për gjëndrat e veshkave.

Frymëmarrje me diafragmë, një teknikë çlodhëse

Praktikimi i teknikave të relaksimit si frymëmarrja diafragmatike ndihmojnë gjëndrat e veshkave të parandalojnë rritjen e nivelit të hormoneve që e mbajnë trupin në një gjendje të paqëndrueshme.

Duke praktikuar frymëmarrjen diafragmatike, mund të ndihmoni në rivendosjen e energjisë, si dhe në luftën kundër stresit dhe ankthit, të cilat shpesh çojnë në mosfunksionim të veshkave dhenë ulje të nivelit të energjisë.

Angazhohuni çdo ditë të bëni ushtrime të frymëmarrjes që ndihmojnë qetësimin e mendjes dhe relaksim të stresit dhe të trupit.

– Shtrihuni në një vend të rehatshëm dhe vendosni duart mbi barkun tuaj.

Merrni frymë thellë përmes hundës për rreth 2 sekonda dhe mbani frymën tuaj për 2 sekonda.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

Pastaj, nxirreni frymën ngadalë përmes gojës për rreth 4 sekonda.

Përsëriteni këtë frymëmarrje për 10 minuta.

Bëjeni këtë 2 ose 3 herë në ditë.

Qëndroni të hidratuar që mos merrni më qafë veshkat

Trupi kërkon uji që të funksionojë siç duhet dhe gjëndrat tuaja veshkore nuk bëjnë përjashtim.

Në fakt, mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të shkaktojë dehidrim, gjë që është gjithashtu një shenjë dalluese e lodhjes së veshkave.

Ndërsa uji përbën 65 deri në 70 për qind të peshës totale të trupit, kur ka më pak ujë në trup, ai sigurisht ndikon në energjinë tuaj.

Plus, uji ndihmon në ndërtimin e qëndrueshmërisë duke luftuar lodhjen e muskujve.

Pini shumë ujë në intervale të rregullta gjatë gjithë ditës, për të siguruar që trupi juaj të ketë energji për të funksionuar.

Ju gjithashtu mund të pini lëngje të frutave në shtëpi ose lëngje perimesh të freskëta.

Mos pini pije alkoolike dhe produkte me kafeinë, pasi mund të çojnë në dehidratim.

Kujtojmë këtu që: Kafeina stimulon gjëndrat e veshkave duke liruar e hormone e stresit, të cilat ngrejnë trupin në gadishmëri të lartë dhe sigurojnë një rritje të përkohshme të energjisë.

Por kafeina gjithashtu rrit presionin e gjakut, nuk të lejon të bësh gjumë të rehatshëm natën dhe e bën të vështirë që gjëndrat e veshkave të pushojnë.

Nëse duhet të pini kafe ose pije me kafeinë, zgjidhni një me përmbajtje të ulët kafeinës dhe kufizoni konsumin deri në 1 ose 2 kafe çdo mëngjes.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!