Në qendër të Beogradit, Serbi, ka nisur një tubim i të djathtëve ekstremë në formë kundërshtimi të politikës shtetërore serbe ndaj Kosovës.

Tubimi është organizuar nga iniciativa e krahut të djathtë “Patrulla e Popullit”, e cila flet publikisht për lidhjet e saj me paraushtarakët rusë nga formacioni “Wagner”.

Disa nga pjesëmarrësit e protestës, siç raporton REL-i në edicionin serb, mbajnë simbolet “Wagner”.

Ju pëlqen!

Lideri i “Patrullës Popullore”, Damnjan Knezheviq, iu drejtua turmës dhe tha se askush në Partinë Progresive Serbe në pushtet (partia e Vuçiqit) “nuk mund ta quajë veten serb”.

Knezheviq iu drejtua, siç tha ai gazetarëve të mediave të huaja në gjuhën angleze, duke thënë se ata (pjesëmarrësit e takimit) “preferojnë propozimin rus”, në vend të atij franko-gjerman.

Lexo po ashtu:  Sot Maqedonia e Veriut voton - I urojmë suksese koalicionit Aleancë-Alternativë!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!