NEC ka njoftuar se do të ofrojë një sistem të njohjes së fytyrës në shkallë të gjerë për Lojërat Olimpike Olimpike dhe Paralimpike të vitit 2020 në Tokio.

Sistemi do të përdoret për të identifikuar mbi 300,000 njerëz në Lojërat, duke përfshirë atletët, vullnetarët, mediat dhe stafin tjetër.

Është hera e parë që teknologjia e njohjes së fytyrës do të përdoret ndonjëherë për këtë qëllim në Lojërat Olimpike.Sistemi i NEC-it është ndërtuar rreth një motori AI të quajtur NeoFace, i cili është pjesë e linjës gjithëpërfshirëse Bio-IDiom të teknologjisë së autenticitetit biometrik.

Ju pëlqen!

NEC thotë se ka teknologjinë më të njohur të njohjes së fytyrës në botë bazuar në testet referuese nga Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë i SHBA.

Lexo po ashtu:  Google Chrome ka një rival të ri që i rrezikon seriozisht pozitat dominuese
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!