Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një intervistë për gazetën e përditshme Irlandeze “The Irish Times”, tha se prioriteti numër një në dialogun me Serbinë është çështja e personave të zhdukur gjatë luftës.

Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e saj të paguajnë për krimet e kryera gjatë një lufte 1998-9 dhe për shtypjen sistematike të shqiptarëve të Kosovës që i parapriu asaj, tha Osmani.
Vjosa Osmani thotë se drejtësia për 13,000 personat e vrarë në konflikt, një milion të zhvendosur ose dëbuar dhe 1,600 të cilët ende janë zhdukur, duhet të jetë themeli për një marrëveshje të kërkuar për të normalizuar marrëdhëniet me Serbinë, e cila është një kusht për të dy shtetet për t’u anëtarësuar përfundimisht në Bashkimin Evropian.

Osmanit thotë se Kosova është e gatshme të presë vite nëse është e nevojshme për një marrëveshje “cilësore” që siguron njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi pa ndonjë ndryshim në kufijtë e saj aktual.

Ju pëlqen!

“Detyra jonë kryesore është të flasim në emër të viktimave dhe familjeve të tyre. Pra, personat e zhdukur janë prioriteti jonë numër një”, thotë Osmani

Lexo po ashtu:  Koronavirusi, 12 herë më vdekjeprurës për njerëzit me probleme shëndetsore

“Gjithashtu dëmshpërblimet e luftës për të gjitha shkatërrimet që shkaktoi Serbia në Kosovë, dhe jo vetëm gjatë luftës, por që nga viti 1989”, thotë ajo. “Dhe së fundmi drejtësia, e cila është një parakusht për paqen”.

Ajo thotë se udhëheqësit e Kosovës tani po analizojnë historinë e bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE me Serbinë, në mënyrë që të përgatisin negociatat e ardhshme drejt përmirësimit të jetës së qytetarëve të Kosovës dhe sigurimit të “komponentit kryesor” – njohjes reciproke midis Kosovës dhe Serbisë dhe kufijve të tyre aktualë.

“Nuk ka asnjë çmim dhe asnjë presion që do të na bëjë të heqim dorë ose të dorëzohemi në lidhje me ato parime … Ne do të ulemi në atë tryezë [me Serbinë] pikërisht në mënyrë që të mund të shohim në sytë e tyre, në mënyrë që ata të kërkoni falje për krimet e kryera.”

Osmani është e bindur se krimet, të cilat ajo i përshkruan si “përtej imagjinatës njerëzore”, përbëjnë jo vetëm spastrim etnik por gjenocid: “Vullneti dhe synimi i Serbisë për shfarosjen, për të shkatërruar një popull bazuar në kombësinë e tyre, ishte i qartë”.

Lexo po ashtu:  Dalin në fushë rrenat e PDK-së/ Reagojnë britanikët: Nuk e përkrahim asnjë kandidat e as parti në zgjedhjet e 6 tetorit

“Kështu që ne do të përgatitemi si një vend për një rast gjenocidi kundër Serbisë sa më shpejt që të jemi gati për atë, ligjërisht dhe sa i përket provave … Dëshmitarët, shumica e tyre janë ende gjallë, dhe provat janë atje dhe është e qartë, ”tha ajo.

“Pra, kur të vijë koha që delegacioni i Kosovës të ulet me presidentin e Serbisë, pyetja jonë e parë do të jetë: ku janë trupat e të dashurve tanë?” Osmani thotë për 1,600 persona që ende janë të zhdukur nga lufta e Kosovës.

Osmani thotë se shkëmbimi i territorit është i pamundur dhe beson se Vuçiq “duhet të dëshmoj se ai është shkëputur nga mendja e kaluar e Millosheviqit.”
“Unë mendoj se ai po ndjek një strategji të ngjashme përmes mjeteve të ndryshme; padyshim jo përmes luftës dhe shkatërrimit dhe dhunës, por përmes një strategjie tjetër, e cila ende synon të kapë më shumë territore dhe nuk interesohet vërtet për fatin e njerëzve. “

Një takim i parë me Vuçiq mund të jetë larg, dhe Osmani thotë se përparësia e saj aktuale është të sigurojë vaksina Covid-19 për një vend që ka marrë vetëm 24,000 doza.

Lexo po ashtu:  Zbulime tronditëse: Ja çfarë tha “Kasapi i Ballkanit”- Sllobodan Millosheviç për Baton Haxhiun, “Ti ke qenë bashkëpunëtor yni”

“Mesazhi që unë po u përcjell të gjithë partnerëve ndërkombëtarë është se ne nuk mund të përqendrohemi – dhe as ata nuk duhet – në dialogun [Kosovë-Serbi] ndërsa njerëzit po vdesin. Na duhen vaksinat tani, jo dialogu”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!