Presidenti i Venezuelës Nicolás Maduro u ka kërkuar grave që të lindin nga gjashtë fëmijë “për të mirën e vendit”.

Duke u paraqitur në një ngjarje televizive për të promovuar një plan kombëtar të kujdesit shëndetësor të grave, Z. Maduro udhëzoi gratë të “lindin dhe vetëm të lindin”.

Vendi po përballet me një krizë ekonomike e cila ka rezultuar në mungesë të rëndë të ushqimit dhe ilaçeve.

Ju pëlqen!

Një luftë e hidhur për pushtet midis qeverisë dhe opozitës ka acaruar gjyqet e vendit.

Udhëheqësi i opozitës Juan Guaidó konsiderohet lideri legjitim i Venezuelës nga më shumë se 50 vende. Por Presidenti Maduro, udhëheqësi i krahut të majtë të vendit që gëzon mbështetjen e ushtrisë Venezueliane, ka mbetur në fuqi.

“Zoti ju bekoftë që keni dhënë jetë për gjashtë vajza dhe djem të vegjël”, i tha Z. Maduro një gruaje që ndoqi ngjarjen e kujdesit shëndetësor.

“Çdo grua duhet të ketë gjashtë fëmijë për të mirën e vendit”, tha ai, duke shtuar se ishte “java e grave”, një referencë për Ditën Ndërkombëtare të Grave në 8 Mars.(BBC)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!