Lirim Gashi

Bertitshin sa mujshin oj Amelik, oj Evlop, o Papë, o bablok, hajde nimona për riza t’Zotit se Serbia po do me na çu n’kosmos.

Tash t’ njëjtit po thonë jemi mysliman kurrë s’kemi qenë ilir, pellazg, mollos, ardian, dardan, përkundrazi të gjithë kemi qenë neo otoman.

Ju pëlqen!

Keni qenë n’ Hamam t’ Hyrës. Keni honger thi sa keni mujt, keni pëlcit prej yndyrës.

Jeni bo pi tutes kolaboracionist se jeni dhi prej Serbies. Veç për me pshtu bythën j’u keni pshtet Perandories.

Edhe prap s’ju ka kursy, po krejt me rend ua ka shkërdhy.

Prej kurit qenka feja ma e rëndësishme se kombi, o zvarranikë, o zombi?

E kalova lumin ta q… margarin pi bje kjo punë.

O juve veç zori ju bon njerëz, se perndryshe s’vleni as sa ni mafes.

E knena po dini m’e ulë bythën n’ BMW, Audi, Mercedes.

Kush i ka prodhu këto makina?

Perandoria Osmane, Arabia, Rusia, Kina?

Zbulimi ma i madh i islamit osht shpërngulja e leshit prej bythës te goja.

Bilës pak po j’u bon zullum, sa ish dasht m’e j’u bo Hashim Buroja.

Hajt tash marone ni shpi t’ Zotit me tetë raketa.

Veç mos thoni tani raketat po na çojnë n’ hon, e Erdomuti s’po na pshton.

Pse s’po shkoni me punu n’Arabi, Jemen, Katar, Kandahar, Sibiri, Irak, Siri?

Po s’bashku me arabt, turqit, siriant n’ Zvicër, Suedi, Amerikë, Francë, Danimarkë, Itali, Norvegji, Gjermani?

N’Arabi, Irak, Avganistan, Siri, Libi po shkoni veç me luftu, dhe kokën me mlu, e bythën me shplu.

Po shkoni me met shtatzanë prej djemve t’Bin Ladenit, Abu Omarit, Deves, Kamiles, Magarit.

Po ju shndërrojnë n’ qenef për me bo qef, dhe n’fund po uav rrehin prapanicën si def.

Tani si t’dhime po j’u kthejnë n’shpi, dhe n’fund s’po jeni as për burra, as për kojshi.

J’u veç tuten dhe interesin e dini Zot, përndryshe s’keni karakter as sa speciet niqelizore t’ botës bimore dhe shtazore.

J’u jeni thjeshtë zombi.

Prej jush e ka exhelin shteti dhe kombi.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.