Mbi 20.000 libra gjenden në këtë biblotekë Biblioteka Klementium, shembull i jashtëzakonshëm i arkitekturës Barok, për herë të parë u hap në vitin 1722, në kuadër të Universitetit Jezuit.

Në këtë bibliotekë gjenden mbi 20.000 libra.

Lexuesit e “Bored Panda” e kanë shpallur këtë bibliotekë si njërën nga më të bukurat dhe më madhështoret në botë.

Lexo po ashtu:  Erdogan vizitë në Beograd, ja çështjet që do diskutohen
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!