Pothuajse një në shtatë njerëz u testuan pozitivisht për simptoma të përjetimit të COVID-19 tre muaj më vonë, sipas të dhënave të reja nga Mbretëria e Bashkuar.

Studimi më i madh për COVID afatgjatë nga Zyra Britanike për Statistikat Kombëtare (ONS) zbuloi se njerëzit me virusin Corona raportojnë probleme shëndetësore shumë më shpesh sesa popullata e përgjithshme, të cilat mund të përfshijnë dhimbje dhe lodhje të muskujve, njoftoi agjencia e lajmeve dpa.

Në një mostër prej më shumë se 20,000 njerëz që testuan pozitivisht për COVID-19 midis prillit 2020 dhe marsit të këtij viti, 13.7 përqind vazhduan të përjetojnë simptoma për të paktën 12 javë.

Ju pëlqen!

Kjo ishte tetë herë më shumë sesa në grupin e kontrollit të njerëzve që nuk kishin gjasa të kishin COVID-19, sipas ONS.

Nga ata që testuan pozitivisht, një e pesta ose 21 përqind kishin ende simptoma të koronavirusit pesë javë pas testimit.

Gratë preken më shumë se burrat

Gratë kishin më shumë të ngjarë të raportonin COVID afatgjatë sesa burrat, 14.7 përqind krahasuar me 12.7 përqind, dhe ishte më e përhapura midis atyre të moshës 25 deri në 34 vjeç.

Lexo po ashtu:  8 përfitimet që merr trupi nga konsumi i lëngut të limonit

Vlerësohet se COVID afatgjatë ndikon negativisht në aktivitetet e përditshme të 674,000 njerëzve, ndërsa 196,000 raportuan se i kufizon ata rëndë në kryerjen e aktiviteteve të përditshme.

Nga ata që raportuan vetë për një kohë të gjatë COVID, ata të moshës 35 deri në 69 vjeç ishin më të prekurit, siç ishin gratë, njerëzit që jetonin në zonat më të varfra, ata që ishin të punësuar në kujdesin shëndetësor ose shoqëror dhe ata me bashkëveprim.

Ministri britanik i Shëndetësisë Matt Hancock tha se ai ishte “shumë i shqetësuar” për ndikimin e COVID afatgjatë dhe se qeveria britanike po investonte më shumë në adresimin dhe kuptimin e situatës.

Në shkurt, drejtori për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha në një konferencë se barra e COVID-it afatgjatë ishte “reale dhe e konsiderueshme”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!