Portierja e Kosovës në hendboll, Kristina Ukaj, ka fituar të dielën Superkupën e Zvicrës. Ukaj luan për skuadrën Spono Eagles që në ndeshjen për Superkupë e mposhti Bruehlin me rezultat 28:27.

Ndeshja u luajt në Winterthur, para 998 shikuesve dhe duke respektuar masat në luftë ndaj COVID-19.

Edicioni në Zvicër ishte ndërprerë dhe për këtë arsye për Superkupë luajtën skuadrat që fituan trofetë e edicionit 2018/19, kampioni Bruehli dhe fituesja e Kupës, Spono Eagles.

Ju pëlqen!

Ukaj, që është në pritje të debutimit te Kosova, ndali gjuajtjen vendimtare të Bruehlit, në sekondat e fundit të ndeshjes. Ajo kishte katër pritje, por në momente kyçe. Dy portieret tjera të Spono Eagles nuk kishin asnjë pritje.

Pos në futboll, në sportet tjera kosovarët shumë rrallë fitojnë trofe në vendet evropiane.

FHK-ja pret që Ukaj të jetë përforcim i madh për sfidat e ardhshme.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.