“Dhuratë” e gjeologëve Sovjetikë të cilët po bënin shpime për naftën në atë zonë, shkruan MekuliPress.


Pak pas nisjes së shpimit turrjelat preken një rezerve gazi natyror, shpella u shemb duke perpire poshtë punëtorët dhe makineritë.

Per te bere qe gazra helmues si Metani mos te perfundonin ne atmosferë, sovjetiket ndezen një zjarr me shpresen se gazi qe dilte do te digjej ne pak dite dhe zona do te kthehej e sigurte.

Ju pëlqen!

Sot e 46 vite ai zjarr vazhdon te rrije ndezur duke i bere njerezit e vendit te besojne se ky nuk eshte nje fenomen natyral duke i dhene emrin “Porta e Ferrit.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!