Kombet e Bashkuara thonë se parashikohet se numri global i popullsisë pritet të arrijë në 8 miliardë të martën. Kostoja e lartë e kujdesit për fëmijët është një pengesë kryesore për të pasur fëmijë në Kinë, me shumë familje në një shoqëri gjithnjë e më të lëvizshme të paaftë të mbështeten për ndihmë te gjyshërit që mund të jetojnë larg.

Kina ishte për dekada e preokupuar me perspektivën e rritjes së shpejtë të popullsisë dhe imponoi një politikë strikte të një fëmije nga viti 1980 deri në 2015 për të mbajtur numrat nën kontroll. Por tani Kombet e Bashkuara presin që popullsia e Kinës të fillojë të zvogëlohet nga viti i ardhshëm, kur India ka të ngjarë të bëhet vendi më i populluar në botë.

Shkalla e fertilitetit të Kinës prej 1.16 në 2021 ishte nën standardin 2.1 të OECD për një popullsi të qëndrueshme dhe ndër më të ulëtat në botë. Ankthi i pandemisë së koronavirusit dhe masat e rrepta të Kinës për ta zhdukur atë mund të kenë pasur gjithashtu një ndikim të thellë në dëshirën e shumë njerëzve për të pasur fëmijë, thonë demografët.

Ju pëlqen!

Lindjet e reja në Kinë do të bien në nivele rekord këtë vit, thonë demografët, duke rënë nën 10 milionë nga 10.6 milionë të vitit të kaluar, që ishte tashmë 11.5% më e ulët se në vitin 2020. Pekini vitin e kaluar filloi të lejojë çiftet të kenë deri në tre fëmijë dhe qeveria ka thënë se po punon drejt arritjes së një niveli “të përshtatshëm” të lindjeve.

Për planifikuesit, një popullsi në tkurrje paraqet një grup krejtësisht të ri problemesh. Përqindja e popullsisë mbi moshën 65 vjeç tani është rreth 13%, por pritet të rritet ndjeshëm. Një forcë punëtore në rënie përballet me një barrë në rritje për t’u kujdesur për numrin në rritje të njerëzve të vjetër.

E alarmuar nga perspektiva e një shoqërie në plakje, Kina është përpjekur të inkurajojë çiftet që të kenë më shumë fëmijë me lehtësime tatimore dhe me para në dorë, si dhe me pushime më bujare të lehonisë, sigurime mjekësore dhe subvencione për strehim.

Por demografët thonë se masat nuk janë të mjaftueshme. Ata përmendin kostot e larta të arsimit, pagat e ulëta dhe orët jashtëzakonisht të gjata të punës, së bashku me zhgënjimin për frenimin e COVID dhe gjendjen e përgjithshme të ekonomisë.

Një faktor kyç janë perspektivat e punës për të rinjtë, tha Stuart Gietel Basten, profesor në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë në Hong Kong.

Edel Strazimiri

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!