Nga Hysni Gashi
Policia nuk është e partive politike dhe si e tillë nuk do të duhej të sulmohet ajo,ne protesta për interesa krejtsisht personale të dikujt.
Policia mjaft po sulmohen ne veri të vendit nga serbet,pse do të duhej të sulmohet edhe ne Prishtinë nga shqiptarët?Ndonëse ne protesta para ca mujve,sulmohet nga i njejti grup dhe i njejti njeri me shkelma,ndërsa ne protësten e tanishme me flakaresha.
Megjithatë,proteta është mjet dhe e drejtë legjitgjitime për t’i shfaq paknaqësitë ne mënyrë demokratike,por jo edhe të keqpërdoret ajo për interesa dhe inate personale.
E aq me keq,të protestohet e sulmohet e kërkohet destabilizim ne kohën kur qeveria e Kosova është ne presion nga Serbia dhe faktori ndërkombëtare për asocacionin,kërkesë kjo e Serbisë dhe e mbeshtetseve të saj dhe ne planin e brendshem ne kohen kure po atakohen zhvatsit e të koruptuarit.
E për me tëpër,duke u thirrë ne interesa të vendit e qytetarit,mirëpo ata të cilët vërtetë janë ne interes të tyre,do të duhej fillimisht të jenë unik perball Serbise dhe të mendojnë edhe për policinë e popullin dhe qytetarët ne anën tjetër.
A është vendim i duhur nëse çmimi i rrymës ngritet dhe i produkteve të tjëra,ASESI,asesi nuk i gëzohet as qeveria e as opozita,as qytetarët,mirëpo do të duhej shikuar e dëgjuar ekspert të ekonomise dhe energjisë,shkaqet dhe faktoret real:pse po ngriten çmimet,sikurse që u ngriten edhe ne rajon e përtej dhe asesi të dëgjohen njerz partiak për beteja të tyre: qoftë të pozitës qoftë të opozitës.
Me ç’rast,nga veprimet e tyre të pakten mos të çojnë ujë anej kah s’duhet ne ketë kohë kurë ne gjithë botën ka ngritje të çmimeve dhe asesi protesta,dhe mos t’i sulmojnë policinë ne rastëse nuk i mbeshtesin ne paga dhe sigurimin e tyre,përderisa janë ne kryrje të detyrës.
MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!