Ekstremi i djathtë spanjoll, dhe veçanërisht partia Vox, po përgatitet për një mobilizim të fuqishëm me rastin e një vendimi nga gjykata supreme e vendit sipas të cilit qeveria nuk ka nevojë për një leje për të hequr trupin e diktatorit Franco nga mauzoleumi i Madridit. Qeveria socialiste e kryeministrit Pedro Sanchez e ka shpallur prioritet zharrosjen e Franco-s, duke argumentuar se vendi nuk mund të vazhdojë të heroizojë diktatorin që vdiq në 1975.

Këtë javë, gjykata supreme kundërshtoi unanimisht kundërshtimin e paraqitur nga të afërmit e Franco, duke kërkuar që kufoma të mbetet në Luginën e të Rënëve. Anëtarët e ekstremit të djathtë Vox po planifikojnë një protestë jashtë selisë së Partisë Socialiste në Madrid  javën e ardhshme.

Pakënaqësi në rradhët e Partisë Popullore kanë shkaktuar deklaratat e guvernatores rajonale të Madridit Isabel Dia Ayutthu, e cila akuzoi kryeministrin Sánchez se po shfrytëzonte politikisht çështjen e zhvarrosjes së Francos. Anëtarët e Partisë Popullore e quajtën këtë deklaratë të ngjashme me atë të ekstremit të djathtë.

Ju pëlqen!

Në të njëjtën kohë, në partinë e majtë Podemos ka lindur një krizë politike, pas njoftimit të ish-nënkryetarit Inigo Erechon se ai do të dalë me një parti të re në zgjedhjet e parakohshme të 10 nëntorit. Partia e Erechon, e quajtur është modeluar si të  Gjelbrit e Gjermanisë dhe ka adoptuar një platformë mjedisore, duke shmangur karakterin e fortë të klasës punëtore të  Podemos. Erechon argumenton se zgjedhja e tij mund të veprojë si një antidot i abstenimit të shumëpritur në zgjedhjet e 10 nëntorit, duke tërhequr një numër votuesish të cilët kanë qenë të zhgënjyer nga skena politike aktuale.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.