Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka pgrkujtuar 71-vjetorin e themelimit të aleancës në të fuqishme ushtarake në botë, NATO-s.

Përmes një shkrimi në Twitter, ka thënë se, NATO mbetet aleanca më e madhe që bota ka dëshmuar ndonjëherë.

Kurti shkroi se SHBA ia dha Evropës dy gjëra thelbësore: Ekonominë e fortë me Planin Marshall dhe siguri me NATO-n.

Ju pëlqen!

Ai thotë se, po punohet çdo ditë e më shumë për ta bërë Kosovën anëtaren e saj të 31-të!

E themeluar më 4 prill 1949, me fillimin e Luftës së Ftohtë, Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) u bë organizata kryesore udhëheqëse e mbrojtjes së përbashkët me tashmë 30 vende anëtare në Europë dhe Amerikën e Veriut.

Në vitin 2001, pas sulmeve të 11 shtatorit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi i parë që i drejtohen nenit 5. NATO më pas bashkohet me Uashingtonin në “luftën kundër terrorizmit”

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.