Veshjet kombëtare shqiptare jo rrallë herë kanë qenë të përdorura nga marka të njohura botërore si detaje të koleksioneve të tyre.

E mbani mend kur veshjet të cilat mbanin simbolin shqiptar – shqiponjën dykrenore u bënë të famshme në Brazil?

Image

Këto rroba kishin filluar të pëlqeheshin edhe nga personalitetet e njohura në atë vend ashtu që ish-sulmuesi i Milanit Alexandro Pato i cili kishte publikuar në Instagram një fotografi ku luante me qentë ndërsa ka të veshur një bluzë të bardhë me shqiponjën në gjoks.

Ju pëlqen!

Edhe marka prestigjioze zvicerane e orëve CVSTOS kishte prodhuar orën me simbolin shqiptar atë të shqiponjës dykrenore.

Image

Në anën tjetër edhe brendi i njohur amerikan i veshjeve Marc Jackobs ka zbuluar koleksionin e ri të veshjeve ndërsa në njërën nga veshjet si aksesor e ka shtuar plisin që është qeleshe tradicionale shqiptare dhe pjesë e çdo veshjeje kombëtare të burrave.

Image

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!