Një debat i fortë ka shpërthyer në të gjithë Evropën teksa udhëheqësit e BE kanë vendosur të diskutojnë mundësinë e shpërndarjes së pasaportave të vaksinës koronavirus për të lejuar udhëtimet midis vendeve anëtare.

Greqia, Italia, Spanja dhe Portugalia janë ndër shtetet anëtare që janë “pro” futjes së pasaportave. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është gjithashtu në mbështetje të idesë.

Ndërsa Presidenti francez Emmanuel Macron është kritikuar pas kërkesës që i bëri këtë javë Këshillit të Mbrojtjes Shëndetësore që të propozonte mjete që do të lejonin francezët të jetonin normalisht edhe me virusin.

Ju pëlqen!

Florian Philippot, Presidenti i lëvizjes euroskeptike “Les Patriotes”, argumentoi se futja e pasaportave të vaksinave do të “kontrollonte” popullsinë.

“Ideja do të mbizotërojë në lidhje me Pasaportën Shëndetësore! Shto kodet QR për të hyrë në një restorant dhe ke një shoqëri mumje: kontroll, gjurmim, mbikëqyrje. Ne duhet ta luftojmë këtë ferr deri në fund!” – shkroi ai në Twitter.

Pavarësisht skepticizmit të z. Philippot rreth pasaportave të vaksinimit, shtetet e tjera të BE-së tashmë po planifikojnë t’i zbatojnë ato në shkallë kombëtare.

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se ishte i përkushtuar për futjen e një “pasaporte të gjelbër” në të gjithë Evropën dhe e krahasoi atë me Izraelin. Ai i tha gazetës Bild se do të preferonte një pasaportë dixhitale në një telefon celular dhe tha se kjo ishte një “pjesë e rëndësishme” e vaksinimit.

“Kështu që kushdo që vaksinohet do të ketë liri të plotë. Por gjithashtu të gjithë ata që sapo kanë pasur Corona dhe janë imunë dhe gjithashtu të gjithë ata që marrin një test dhe mund të provojnë përmes testit se janë negativë. Nëse ne arrijmë të gjejmë së bashku një zgjidhje evropiane si ajo që ka Izraeli, atëherë unë mendoj se do të ishte një gjë e mirë.

Sepse atëherë ne gjithashtu mund të shijojmë lirinë për të udhëtuar, lirinë për të udhëtuar nëpër Evropë për punë përsëri, por mbi të gjitha lirinë për të shkuar me pushime dhe për të shijuar kulturën, sportin dhe të gjitha këto. Atëherë ne mund ta sigurojmë dhe ta garantojmë atë përsëri. Unë jam personalisht shumë optimist për verën. Shtrirja e vaksinimit në verë do të jetë e lartë” – tha Kurz.

Ai shtoi se si gjërat do të ishin në gjendje të “ktheheshin në normalitet” deri në verë dhe po pret të mirëpresë pushuesit nga Gjermania. Austria tashmë është në kontakt me Greqinë, Izraelin dhe vendet e tjera në mënyrë që të përfundojnë marrëveshje bilaterale nëse është e nevojshme. Por Kurz gjithashtu tha nëse pasaportat e vaksinës nuk funksionojnë në një nivel evropian, ato do të zbatohen në shkallë vendi.

Kryeministri bavarez Markus Soder gjithashtu tha se ai është i hapur për “mundësi të veçanta” për ata që janë vaksinuar.

“Në planin afatgjatë nuk mund të ndodhë që nëse një numër i madh i njerëzve vaksinohen dhe të tjerët nuk e bëjnë, do të kenë të gjithë të njëjtat kufizime për shkak të atyre që nuk janë vaksinuar” – tha ai.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri Boris Johnson tha se një rishikim i pasaportave të vaksinave do të drejtohet nga ministri i Zyrës së Kabinetit Michael Gove. Aplikacioni NHS pritet të bëhet një certifikatë dixhitale COVID-19 që lejon publikun të provojë se janë vaksinuar ose testuar negativisht.

Islanda tashmë ka filluar nxjerrjen e pasaportave dixhitale në janar dhe Spanja tashmë po punon për një pasaportë për qytetarët e saj. Danimarka konfirmoi një pasaportë të thjeshtë koronavirus për udhëtarët e biznesit do të lëshohet në fund të Shkurtit. /nga Express.co.uk/

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.