Suplementet me vitamina, minerale dhe multivitamina nuk kanë gjasa t’ju mbrojnë nga kanceri, sëmundjet e zemrës ose vdekshmëria e përgjithshme, tha Task Forca e Shërbimeve Parandaluese të SHBA në udhëzimet e përditësuara të publikuara në revistën JAMA.

Që nga rekomandimi i fundit në vitin 2014, grupi i punës shqyrtoi 84 studime që testonin vitaminat në pothuajse 700,000 njerëz, duke përfshirë 52 studime të reja mbi këtë temë.

Megjithatë, përfundimi mbeti i njëjtë me atë të vitit 2014: Nëse jeni një e rritur e shëndetshme, jo shtatzënë, nuk ka “prova të mjaftueshme” të ndonjë përfitimi për zgjatjen e jetës në marrjen e vitaminës E, vitaminës D, kalciumit, vitaminës A, beta karotenit, vitaminës. B3, vitaminë B6, vitaminë C dhe selen.

Ju pëlqen!

Megjithatë, ka prova të mjaftueshme për të rekomanduar kundër përdorimit të suplementeve beta-karoten, të cilat trupi i kthen në vitaminë A, për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare ose kancerin “për shkak të një rreziku të mundshëm të rritjes së vdekshmërisë, vdekshmërisë kardiovaskulare dhe kancerit të mushkërive”, tha task forca.

As njerëzit nuk duhet të marrin vitaminë E “sepse ajo ndoshta nuk ka asnjë përfitim neto në uljen e vdekshmërisë, sëmundjeve kardiovaskulare ose kancerit,” tha task forca.

“Këshillimi i stilit të jetesës për të parandaluar sëmundjet kronike te pacientët duhet të vazhdojë të fokusohet në qasjet e bazuara në prova, duke përfshirë dietat e balancuara që përmbajnë shumë fruta dhe perime dhe aktivitet fizik,” tha Dr. Jeffrey Linder, shef i mjekësisë së brendshme të përgjithshme në Shkollën Feinberg të Universitetit Northwestern. i Mjekësisë në Çikago, në një editorial shoqërues.

Merrni, për shembull, dietën mesdhetare. Të ngrënit në mënyrën mesdhetare, e cila fokusohet në një dietë me bazë bimore, aktivitet fizik dhe angazhim social, mund të zvogëlojë rrezikun për kolesterol të lartë, demencë, humbje të kujtesës, depresion dhe kancer të gjirit, zbuluan studime të shumta.

Ushqimet nga rajoni me diell i Mesdheut janë lidhur gjithashtu me humbje peshe, kocka më të forta, një zemër më të shëndetshme dhe jetë më të gjatë.

Një tjetër ndërhyrje e bazuar në prova: dieta DASH, e cila qëndron për “qasjet dietike për të ndaluar hipertensionin”. Dieta redukton me sukses presionin e lartë të gjakut, kanë treguar studimet. Si dietat mesdhetare ashtu edhe ato DASH shmangin ushqimet e përpunuara dhe fokusohen te frutat, perimet, fasulet, thjerrëzat, drithërat, arrat dhe farat.

“Në vend që të përqendroni paratë, kohën dhe vëmendjen te suplementet, do të ishte më mirë të theksoheshin në aktivitetet me rrezik më të ulët dhe me përfitime më të larta … duke ndjekur një dietë të shëndetshme, duke ushtruar, duke mbajtur një peshë të shëndetshme dhe duke shmangur duhanin,” shkruajnë ekspertët. CNN

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.