Si u zbulua pllaka me mbishkrimin “Dardanus” ? Çfarë po ndodh me të? Cilat janë qëndrimet e arkeologëve maqedonas? Si po fshihet e vërteta ? Cilat janë synimet e tyre ? Një hetim i mbushur me fakte e të dhëna që nuk duhen humbur.

Programi “Gjurmë Shqiptare” përfshin një audience të të gjitha moshave. Përfshirja e temave historike, zbulimi i zonave të ndryshme, brenda dhe jashtë Shqipërisë, promovimi i pjesëve të fjetura, shpalosja e kulturës, trashëgimisë, ndërthurur me të sotmen bën që audienca e përthithur të jetë e konsiderueshme dhe gjithëpërfshirëse. Një pjesë e temave historike apo edhe e zonave që trajtohen në Gjurmë Shqiptare nuk njihen ose janë trajtuar përciptazi në historiografinë shqiptare.

Gazetar: Marin Mema

Ju pëlqen!

Lexo po ashtu:  Gara vazhdon/ 9 shtete janë ende në lojë për të vendosur kush fiton Presidencën Amerikane
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!