Presidenti i SHBA, Donald Trump të mërkurën tha se “bënte sens” që të ftonte Presidentin rus Vladimir Putin për t’u ribashkuar në Grupin e Shtatë, duke thënë se do të ishte shumë më e lehtë të zgjidheshin çështje të ndryshme nëse Moska përfaqësohej në mbledhje.

“Shumë nga gjërat për të cilat flasim kanë të bëjnë me Putinin,” i tha Trump Fox News Radio në një intervistë.

Trump gjatë fundjavës kishte ngritur mundësinë e zgjerimit të G7, anëtarët e të cilit janë ekonomitë më të përparuara në botë, për të përfshirë edhe një herë Rusinë, e cila ishte dëbuar në vitin 2014 pas aneksimit të Moskës në rajonin e Krimesë të Ukrainës.

Ju pëlqen!

Të dy udhëheqësit gjithashtu folën në telefon të hënën, dhe diskutuan mundësinë e mbajtjes së një samiti të zgjeruar të G7 më vonë këtë vit. Kremlini ka thënë se do të kërkojë më shumë informacione rreth ftesës së Trump.

Trump ka ftuar gjithashtu Australinë, Korenë e Jugut dhe Indinë.

Lexo po ashtu:  PASOJAT/ Hordhitë mongole: ç’i ngjau Bagdadit dhe Islamit 763 vjet më parë

Vende të tjera të G7, përfshirë Kanadanë, kanë kundërshtuar kthimin e Rusisë ndërsa disa, të tilla si Japonia, nuk kanë reaguar ende. Gjermania të mërkurën tha se tani nuk ishte koha për të ndryshuar formatin e takimit.

Trump ka shtyrë mbledhjen e G7, e cila përfshin gjithashtu Britaninë, Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Bashkimin Evropian, deri në shtator ose më vonë për shkak të pandemisë koronavirus.

Një diplomat evropian i tha The Guardian: “Shumica e udhëheqësve të tjerë këmbëngulën që kjo të jetë një familje, një klub, një komunitet i demokracive liberale dhe për këtë arsye ata thanë që nuk mund ta lejojnë Presidentin Putin te kthehet.”

Grupi është i përbërë nga shtatë ekonomitë më të mëdha në botë.

Ai e konsideron veten si “një bashkësi vlerash”, me lirinë dhe të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit, dhe prosperitetin dhe zhvillimin e qëndrueshëm si parimet e saj kryesore.

Politico.com

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!