Është zhvilluar në Shtetet e Bashkuara një armë jo vdekjeprurëse e cila, falë një përdorimi të aftë të jehonës, e bën të pamundur të flasësh dhe ngatërron armiqtë.

Ata që përdorin shpesh Zoom, Google meet dhe sisteme të ndryshme video-konferencash e dinë mirë këtë: të flasësh ndërsa dëgjon jehonën e zërit tënd në kufje është një përvojë e bezdisshme, e cila në shumë raste mund ta bëjë të pamundur vazhdimin e takimit. Zakonisht problemi zgjidhet duke ftuar të gjithë pjesëmarrësit në takim, përveç atij që flet (natyrisht!), për të fikur mikrofonin.

Të forcuar nga këto dëshmi, ekspertët e Marinës amerikane kanë zhvilluar një armë jo vdekjeprurëse të aftë për të bërë të pamundur për askënd të flasë. Ideja është që sapo komunikimi midis ushtarëve të tjerë të jetë bërë i pamundur, do të jetë e lehtë të mposhtësh trupat kundërshtare. Sistemi i ri, i quajtur përshëndetje dhe ndërprerje akustike me dorë (AHAD), është i përbërë nga një mikrofon me ndjeshmëri të lartë dhe një sistem të fuqishëm drejtues që drejton zërin e folësit, me volum të lartë dhe me një vonesë të vogël. Një jehonë artificiale, me pak fjalë, e cila e bën shumë të vështirë të flasësh, si përmes radios ashtu edhe personalisht.

Lexo po ashtu:  Hetem Ramadani mbetet mbrapa, Daut Demaku thotë se ka zbuluar ilaçin kundër koronavirusit
Ju pëlqen!

Arma përdor parimin e reagimit të vonuar të dëgjimit, ose DAF, një teknologji që është përdorur prej kohësh në trajtimin e belbëzimit. Në pacientët që vuajnë nga ky çrregullim, futja e jehonës së zërit të vet duket se zvogëlon, apo edhe eliminon problemin. Në të gjithë të tjerët, efekti është ai që dimë. Sidoqoftë, ka disa individë që janë plotësisht imunë ndaj armës zanore: ata janë ata njerëz që shpesh flisnin në publik dhe që arrijnë në një farë mënyre të izolohen nga ajo që po ndodh rreth tyre, në mënyrë që të mos humbasin fijen e bisedës.

Sipas neuro-shkencëtarëve, dëgjimi i jehonës së vonuar të zërit të dikujt ndërsa flet, minon sistemin e kontrollit të zërit: disa njerëz fillojnë të belbëzojnë, të tjerë ndalojnë së foluri, të tjerët nuk janë më në gjendje të formojnë fjali të plota. Dhe në mes të një beteje, kur aftësitë e komunikimit midis ushtarëve janë parësore, efektet e kësaj arme të re mund të jenë edhe qesharake. (FOCUS)

Lexo po ashtu:  Këto janë dhjetë familjet më të fuqishme të të gjitha kohërave

Edel Strazimiri

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!