Një studim i ri pretendon se pirja e birrës mund të rrisë jetëgjatësinë tuaj. Ata që pinin sasi të moderuar kishin ‘rritur shanset për të jetuar deri në 90 vjet’ në krahasim me të tjerët.

Studiuesit në Universitetin Maastricht në Holandë zbuluan se burrat që pinë birrë në sasi të moderuara kanë 81% më të predispozuar të arrijnë moshën 90 vjeç sesa jo-konsumuesit e alkoolit, shkruan Daily Star.

Kjo vlen edhe për gratë që pinë birra.

Ju pëlqen!

Studimi gjurmoi zakonet e alkoolit të 5,500 njerëzve gjatë dy dekadave.

Ajo zbuloi se pirja e birrës në moderim mund të jetë e mirë për zemrën tuaj.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!