Drejtori ekzekutiv i kompanisë Pfizer, Albert Bourla ka deklaruar se brenda vitit tjetër do të jetë në treg një medikament antiviral që bllokon replikimin e Sars – CoV -2 që shkakton sëmundjen e CoVid-19.

“Vëmendja është sidomos te barnat orale, sepse na ofron një seri avantazhesh. Një ndër ta është se nuk ke pse shkon në spital për të marrë trajtim…mund ta marrësh nga shtëpia. Kjo do ta ndryshonte lojën”, ka thënë ai.

Bourla ka shtuar se medikamenti do të synohet të jetë efektiv kundër të gjithë varianteve të Sars-CoV-2, çka përbën një zgjidhje optimale për menaxhimin e pandemisë.

Lexo po ashtu:  Kurti flet pas takimit me Mustafën, shprehet optimist për marrëveshjen LVV-LDK
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!