Duke e quajtur Izraelin një ‘republikë banane’, Pfizer ka ngrirë dërgesat e mëtejshme të vaksinës Covid-19 derisa të paguhet për 2.5 milion dozat e fundit, raportuan mediat izraelite.

Goditja vjen mes një konflikti politik në Tel Aviv.

Rreth 700,000 doza të vaksinës Pfizer priteshin në Izrael të dielën, por u vonuan deri në njoftimin tjetër me arsyetimin se dërgesa e mëparshme nuk ishte paguar, njoftoi Jerusalem Post.

Ju pëlqen!

Drejtuesit e Pfizer thuhet se e quajtën Izraelin një “republikë banane” dhe thanë se nuk mund ta kuptonin se si diçka e tillë mund të ndodhte në një vend të organizuar , tha të hënën një korrespodent për Galatz , radio e ushtrisë izraelite në “Mirëmëngjes Izrael”.

Komenti i vetëm zyrtar i Pfizer ishte që kontrata e saj origjinale me Izraelin për një numër të paspecifikuar dozash, e nënshkruar në nëntor 2020, kishte skaduar dhe se ata po punonin për “azhurnimin e marrëveshjes” dhe “furnizimin me vaksina shtesë të vendit”.

“Ndërsa kjo punë vazhdon, dërgesat mund të rregullohen,” shtoi Pfizer në një deklaratë.

Izraeli thuhet se ka blerë 15 milion doza të vaksinës të bëra nga Pfizer dhe BioNTech, si dhe 12 milion më shumë vaksina nga Moderna dhe AstraZeneca.

Vendi ka shpenzuar 2.6 miliardë sikla (788 milion dollarë), me 2.5 miliardë të tjerë sikla (758 milion dollarë) të rezervuara për blerje të mëtejshme, u tha ligjvënësve një përfaqësues i ministrisë së shëndetësisë muajin e kaluar.

Shifrat, të zbuluara për herë të parë me kërkesë nga kryetari i Komitetit të Financave të Knesset, Moshe Gafni, treguan se Izraeli kishte paguar një çmim për dozë “shumë më të lartë” nga sa besohej më parë.

Ministria izraelite e shëndetësisë kërkoi miratimin për të marrë 30 milion doza të tjera, por takimi që ata kërkuan për të hënën e kaluar u anulua për shkak të një konflikti midis Kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe partnerit të tij të koalicionit Benny Gantz, njoftoi media izraelite.

Sipas Jerusalem Post, Gantz e ndërpreu takimin sepse Netanyahu refuzoi të konfirmonte Gantz si ministër të drejtësisë, duke e lënë atë në detyrë pasi të përfundonte mandati i tij më 1 Prill.

Megjithatë, zyra e Gantz tha se blerja e 2.5 milion vaksinave Pfizer kishte tashmë është aprovuar dhe se vonesa e pagesës ishte faj i Ministrit të Shëndetësisë Yuli Edelstein, një anëtar i partisë Likud të Netanyahut.

Ministria e shëndetësisë nuk ka dhënë asnjë koment për situatën.

Netanyahu – i cili ka qenë kryeministër që nga viti 2009 – ka qenë në një qeveri të koalicionit jo të qetë me rivalin e tij kryesor Gantz që nga maji i vitit 2020, pasi zgjedhjet e treta në harkun e një viti nuk arritën të prodhonin një koalicion me shumicë të vlefshme.

Një tjetër zgjedhje e parakohshme u mbajt muajin e kaluar dhe ka raporte se një qeveri e re mund të shpallet që të martën.

Interesimi i Gantz në ministrinë e drejtësisë mund të lidhet me faktin se Netanyahu aktualisht po përballet me një seri akuzash korrupsioni.

Në një seancë gjyqësore të hënën, prokurorët pretenduan se ai bëri presion në një faqe lajmesh Walla për t’i dhënë atij një mbulim të favorshëm.

CEO i Pfizer, Albert Bourla duhej të vizitonte Izraelin në fillim të Marsit për të negociuar dërgesat e mëtejshme dhe ndoshta edhe prodhimin e vaksinës Covid-19 atje.

Ai e anuloi udhëtimin pesë ditë para datës së tij të planifikuar, megjithatë, duke thënë se ai dhe ekipi i tij nuk ishin vaksinuar plotësisht dhe me kënaqësi do të vinin më vonë pasi “kufizimet e koronavirusit të hiqen ose përmirësohen, dhe të lejojnë kushte më të mira vizite”.

Sidoqoftë, një OJQ kritike ndaj Likud e quajtur Achrayut Leumit (Përgjegjësia Kombëtare) i bëri thirrje qeverisë të parandalojë vizitën e Bourla, duke e quajtur atë “propagandë të ndaluar zgjedhore” duke përdorur burimet e ministrisë së shëndetësisë për të rritur perspektivat e zgjedhjeve të Netanyahu.

Rreth 6,248 njerëz kanë vdekur në Izrael pasi kanë rezultuar pozitivë për Covid-19, që nga fillimi i pandemisë.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.