Me te ndërpritet edhe pranimi në anijet e marinës i mijëra  emigrantëve në ujrat e Mesdheut

Për momentin ngazhimi detar i misionit të BE-së „Sofia“ për të strehuar emigrantët në Mesdhe nuk do të vazhdohet. Arsyeja për këtë është mosmarrëveshja ndërmjet shteteve anëtare lidhur me shpërndarjen e emigrantëve, shkruan MekuliPress.com

Megjithatë, aktivitetet e rrjeteve të kontrabandës do të vazhdojnë të monitorohen nga ajri, gjë e cila e kufizon misionin dhe aktivitetet e shpëtim-kërkimit. Një zgjatje e misionit detar dështoi, sipas raporteve, për shkak të kundërshtimit dhe vetos së Italisë, përderisa mandati aktual për misionin skadon më 31 mars.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ju pëlqen!

Italia me qeverinë e saj konservatike muajëve të fundit ka një kurs goxha të ashpër ndaj migracionin. Ministri i Brendshëm Matteo Salvini (Lega) kishte ndaluar anijet nga organizatat joqeveritare, si dhe ata të vetë misionit „Sofia“ që të hyjnë në portet italiane, nëse ato mbartnin azilkërkues në bordin e anjive.

Në fund të janarit Gjermania kishte njoftuar se nuk do të ofronte më asnjë anije për shpërtim e vendosjen e refugjatëve nëse nuk ndryshon kursi i politikës italiane. Anijet gjermane morën gati 50 për qind të emigrantëve që kishin mbetur pa orientim në ujrat e mesdheut drejte Evropës.

Lexo po ashtu:  Arrestoehn mbi 30 policë dhe të tjerë – Goditet krimi 20 vjeçar në kufirin Kosovë-Shqipëri

Që nga fillimi i misionit detar jashtë brigjeve të Libisë në vitin 2015, rreth 50,000 emigrantë janë sjellë në Itali. Pothuajse gjysma e tyre kishin shpëtuar nga anijet detare gjermane.

Burimi: dpa

MekuliPress,
Alban Ademi
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!