Më 25 nëntor 1913 lindi në Himarë shkrimtari ynë I madh, Petro Marko – autor i romaneve Hasta la vista, Shpella e piratëve, Nata e Ustikës, mes veprash të tjera.

Ai shkruan me zemër për Kosovën dhe shqiptarët në kujtimet e tij Intervistë me vetveten: Retë dhe gurët, kujton MekuliPress.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!