Një peshk i rrallë për ujërat shqiptare ka rënë në rrjetat e peshkatarëve në gjirin e Vlorës. Quhet peshk gjalp, ndërsa hyn në familjen e peshkaqenëve.

Peshku i kapur peshonte rreth 41 kg ndërsa është gati dy metër i gjatë. Quhet ndryshe “rovetus pretiosus”, ndërsa është i pazakontë për ujërat tona.

Peshku-gjalp i kapur në Vlorë,

Ju pëlqen!

Mbërritja e ekzemplarëve të tillë lidhet kryesisht me ngrohjen globale

Lexo po ashtu:  Cili është shkaku i rënies së Facebook, WhatsApp dhe Instagram?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!