Një peshk i rrallë për ujërat shqiptare ka rënë në rrjetat e peshkatarëve në gjirin e Vlorës. Quhet peshk gjalp, ndërsa hyn në familjen e peshkaqenëve.

Peshku i kapur peshonte rreth 41 kg ndërsa është gati dy metër i gjatë. Quhet ndryshe “rovetus pretiosus”, ndërsa është i pazakontë për ujërat tona.

Peshku-gjalp i kapur në Vlorë,

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Mbërritja e ekzemplarëve të tillë lidhet kryesisht me ngrohjen globale

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!