Pesë shprehje nga letërsia për të kremtuar pranverën

“Kur vjen pranvera, edhe ajo e gënjeshtërta, problemet zhduken dhe e vetmja gjë që ka rëndësi është të jesh i lumtur. Vetëm njerëzit mund të ta prishin ditën në pranverë. Njerëzit janë gjithmonë ata që i vënë kufi lumturisë, përveç ca pakëve që janë po aq të mirë sa pranvera vetë”.
― Ernest Hemingway

“Ishte një nga ato ditët e marsit kur dielli nxeh, por era fryn e ftohtë: kur është verë në dritë dhe dimër në hije”. 
― Charles Dickens

Ju pëlqen!

“Pavarësisht ikjes së viteve dhe plakjes së pashmangshme, unë gjithmonë do ta mbjell kopshtin në pranverë. Kush mund t’i rezistojë ndjenjës së shpresës, gëzimit, rilindjes së natyrës?” 
― Edward Giobbi

“Natyra e vërtetë e zemrës njerëzore është si moti në pranverë. Edhe kur premisat janë për shi me gjyma, papritur retë largohet dhe qielli kthjellohet”. 
― Maya Angelou

“Nëse njerëzit nuk do ta donin njëri-tjetrin, për çfarë të na duhet pranvera?” 
― Victor Hugo /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  IQ dhe Inteligjenca Emocionale: Cili është ndryshimi?
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!