Divorci apo heqja dorë nga një lidhje nuk është asnjëherë një situatë e thjeshtë! Ndërlikimet që vijnë më pas janë të panjohura, ndaj përpara se të merrni vendimin për t’i dhënë fund një raporti, qoftë ai dashuror apo martesë, bëjini vetes këto pesë pyetje që të siguroheni për vendimin që doni të merrni.

A kam një problem të vështirë apo të lehtë? Nëse keni atë që terapistët martesorë e quajnë një problem “të vështirë”, për shembull, bashkëshorti juaj është duke abuzuar me ju ose ka varësi të patrajtuara, atëherë ju duhet të largoheni menjëherë nga kjo lidhje. Por le të themi se jeni si shumica e njerëzve në një marrëdhënie të vështirë dhe, kur mendoni të përfundoni gjërat, gjeni veten duke thënë gjëra të tilla si: “Ne jemi rritur bashkë”, ose “Ne nuk jemi thjesht të dashuruar më”.

Ky është kodi, për një tjetër problem të panjohur. A jeni i vetmuar apo ndjeheni i izoluar? A ndiheni i pëlqyeshëm, i kritikuar apo i injoruar? Nëse nuk i njihni veçoritë e asaj që ju bën të pakënaqur, është shumë e vështirë të kuptoni specifikat e asaj që do t’ju bëjë të lumtur.

Ju pëlqen!

2. A jam ndarë tashmë? Ndoshta jeni duke jetuar këtë skenar: Ju qëndroni me vonë në zyrë, pastaj takohuni me miqtë për një gotë apo një lojë të re në qendër të qytetit. Ndërkohë, ai shkon në palestër pas punës dhe pastaj për të fjetur shumë kohë para se të kthehesh ti në shtëpi. Kjo vazhdon për disa vite, mbase 10 ose 15. Në këtë pikë, një divorc ndjehet si thjesht një formalitet. Supozimi natyror është: mirë, nëse ne jemi ndarë tashmë emocionalisht, pse mos ta bëjmë atë ligjërisht?

Mos u nxitoni! Një thirrje zyrtare për një ndarje, është në të vërtetë një thirrje për të rregulluar martesën, sepse një marrëdhënie e divorcuar është bërë normë. Është thelbësore për të hetuar pse ju të dy nuk e keni përfunduar marrëdhënien tuaj. Po, mund të ketë detyrime, të tilla si fëmijët apo siguria financiare, por a ka diçka tjetër?

3. Sa shpesh e përdor fjalën e merituar? Deri në kohën kur çiftet zgjedhin fjalën divorc apo ndarje, shumica janë mjaft të bindur se kanë bërë gjithçka që munden për të shpëtuar marrëdhënien e tyre. Kjo shpesh nuk është kështu. Përpiquni shpesh t’i thoni vetes: “Unë meritoj të kem një partner që fiton 50% të të ardhurave të familjes” ose, “Unë meritoj të kem një partner që mendon për mua kur shkon në dyqane ushqimore” ose “Unë meritoj që të kem një partner korrekt”…. Ju jeni e denjë për dikë që bën shumicën e këtyre gjërave. Por askush nuk merr një partner që i bën të gjitha këto gjëra. Sa më shpesh ti thoni vetes atë që meritoni, aq më shumë krijoni një lloj bashkëshorti imagjinuar që fsheh të vërtetat e mëdha.

4. Sa e frikësuar jam nga ajo që më pret? Një nga pjesët më delikate të një martese të dështuar është pyetja: A do të bëhen gjërat më mirë? Më keq? A do të qëndrojnë të njëjta? A do të ndryshojë ai (ose ajo)?

Dr. Weil thotë se shumë çifte shkojnë në divorc sepse ata nuk mund ta përballojnë pasigurinë. Është më e lehtë për ata që të zgjedhin të ndahen dhe të durojnë gjithë këtë dhimbje sesa të qëndrojnë në situatë pa një garanci se gjërat do të funksionojnë. Përballja me mundësinë që frika është nxitësi kryesor në vendimin tuaj mund t’ju shpëtojë nga keqardhja e mundshme.

5. A mund të ndjej edhe në copëza më të vogla të dashurisë? Nëse vendosni të largoheni ose të qëndroni në martesë, duhet të jeni në gjendje ta doni bashkëshortin tuaj përsëri. Mendoni në këtë mënyrë: Duke u larguar me një dashuri të veçantë për të, përveç gjithë atyre ndjenjave të tjera të trazuara mund të ndihmojë të siguroni paqen e mendjes për ju dhe për çdo anëtar tjetër të familjes, përfshirë edhe fëmijët. Po kështu, nëse vendosni të qëndroni, ju gjithashtu duhet të mbani mend disa gjëra. A ka humor? A është arrogant? A është i talentuar?

Dashuria për partnerin, sidomos në momentin që nuk mund të ndjeni më diçka për të është një shenjë se vendimi juaj për të qëndruar është një prej atyre kohërave të dëshiruara, të kërkuara, të pamundura për të falsifikuar në jetë kur ju e di që po bëni gjënë e duhur. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!