Duhanpirja është një nga shprehitë më të këqija dhe më të dëmshme për shëndetin e njeriut.

Shumë njerëz tentojnë të heqin dorë, mirëpo ende nuk e kanë gjetur mënyrën e duhur. Gjithsesi këto janë 5 mënyra të thjeshta të cilat mund t’ju ndihmojnë të hiqni dorë nga kjo shprehi:

Bëjeni një plan

Ju pëlqen!

Krijimi i një plani specifik ju ndihmon në arritjen e këtij qëllimi. Të formulosh qëllimin tënd dhe të ndërmarrësh hapa konkretë për të arritur këtë gjë është e domosdoshme dhe ju bën të ndiheni më të sigurt në gjërat që dëshironi t’i arrini.

Gjejini vetes aktivitete për të qenë të zënë

Është shumë e rëndësishme që për të arritur këtë qëllim, të jeni të zënë. Kjo do t’ju ndihmojë, që ju të mos mendoni shumë për cigaren. Kaloni sa më shumë kohë duke bërë aktivitete.

Rrini larg nga njerëzit që e pinë cigaren

Çdo ambient, në të cilën përdoret cigarja do t’ju përkeqësojë rrugën për të hequr dorë nga ajo. Krahas ambienteve në të cilat përdoret cigarja, është gjithashtu shumë e rëndësishme të rrini sa më larg pijeve dhe produkteve që përmbajnë kafeinë, dhe të pini ujë ose lëngje në vend të tyre.

Lexo po ashtu:  Si të ndaloni gërhitjen

Kërkoni mbështetje

Qëndrimi vetëm e katalizon dëshirën për duhan. Do të ishte një ide e mirë, nëse i kërkoni dikujt t’ju ndihmojë dhe t’ju mbështesë në arritjen e këtij qëllimi.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!