Përveç Asociacionit, PDK dhe LDK kanë nënshkruar edhe këto marrëveshje, ku 43 zona të veçanta të “Kishes serbe” rrëmbejnë këto territore shqiptare të Republikës së Kosovës:

Patriakana e Pejës 230,50 h
Manastiri i Deçanit 839,60 h
Manastiri Graçanices 156,53h
Fshati Hoqë e Madhe 168,24h
Manastiri Gorioçit -Istog 88,59 h
Manastiri Deviçit -Skenderaj 84,62 h
Monumenti memorial Gazimestan 53,64 h
Manastiri Draganacit- Gjilan 2,34h
Manastiri Uroshit – Nerodime, Ferizaj 3,14 h
Kisha Nikolles- Shtrpce 1,79 h
Kisha e Shën Gjergjit 1,89 h
Kisha Teodorit -Shtrpce 1,72 h
Kisha e Nikolles – Gotovushë 1,97 h
KIsha e Virgjëreshës shënjt Gotovushë 3,64h
Manastriri i Binaçit- Viti 16,41 he
Manastiri i Premtit- Leposaviq 5,83 h
Manastiri i sheruesve -Leposaviq 7,22h
Manastiri Soçanices -Leposaviq 8,69 h
Qyteti mesjetar- Novobrda 48,16 h
Manastiri Duboki potok- Zubin potok 90,41h
Manastiri Banjskës -Zveçan 56,90 h
Kështjella e Zveçanit 89,23h
Manastiri Virgjëreshës së shënjt- Istog 9,62h
Kisha e Shën Nikolles- Gjurakoc, Istog 2,32 h
Manastiri i Budisavcit- Klinë 28,63
Manastiri Dollcit -Klinë 5,47 h
Manastiri Sokolices- Zveçan 39,98h
Kisha e Harmitve Klinë- Malishev 27,73
Kisha e shpalljes së Virgjëreshë -Lipjan 2,19
Manastiri Arkangjelit -Prizeren 24,03h
Kisha Bokoshevc- Prizren 1,46
Kisha Nikolles- Prizren 1,10
Kisha shën Gjergjit -Prizren 13,56 h
Manastiri Markut -Korish 52,77h
Vetmia e Petrit -Korish 14,38h
Kisha Nikolles Mushnikov -Prizeren 2h
Kisha e Apostujve të shënjt -Mushnik 1,56h
Manastiri Zoqishtës -Rahovec 1,23h
Kisha shën Gjergjit Sredskë- Prizren 1,19 h
Kisha Sredskë 3,70h
Kisha e Virgjëreshës- Sredskë 4,09h
Kisha e Virgjëreshës -Mushtisht 2,11h
Manastiri i Treshit të shënjt Mushtisht 55,30h
/Agim Vuniqi/
May be an image of text
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!