Të folurit publik në vetvete është një industri e madhe.

Të famshëmve, politikanëve, avokatëve dhe aktivistëve mund t’u paguhen shuma të mëdha parash për të folur për problemet kryesore ose përvojat e tyre. Njerëzit e fundit të famshëm, që iu bashkuan kësaj industrie, janë ish-anëtarët e vjetër të Familjes Mbretërore, Duka dhe Dukesha e Sussex.

Ju pëlqen!

Princi Harry dhe Meghan Markle kanë filluar një jetë të re në Los Angeles, në SHBA, dhe raportohet se kanë nënshkruar një marrëveshje me agjencinë “Harry Walker”, me qendër në New York.

E përshkruar si agjensia kryesore e folësve në botë, Harry Walker thotë vetë: “Ne kemi marrëdhënie të gjata dhe ekskluzive me qindra folës në të gjithë botën, përfshirë liderët Botërorë, Nobel Laureates, gazetarët, autorët Bestselling, Drejtuesit e Biznesit Global, ekonomistët dhe emrat më të mëdhenj në televizion, film, muzikë, sport, media dhe më shumë.”

Nuk dihet se sa do të jetë pagesa për Harry dhe Meghan për të folur, por ata do ta bëjnë këtë si bashkërisht ashtu edhe individualisht.

Lexo po ashtu:  Ava Max zgjidhet imazhi i “Fiat”

Barack Obama dhe Michelle Obama

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga viti 2008 deri në vitin 2016, Barack Obama, u bë një ikonë e menjëhershme në të gjithë botën, ashtu si dhe gruaja e tij inteligjente dhe karizmatike, Michelle Obama.

Ata janë lidhur me agjencinë “Harry Walke” për të folur në publik për një sërë problemesh sociale dhe politike, së bashku me diskutimin e përvojave të tyre personale.

Është raportuar se ish-presidenti fitoi 320,000 £ për një paraqitje publike në vitin 2017.

Bill Klinton dhe Hillary Rodham Klinton

Një tjetër ish-president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Klinton shërbeu si Komandant dhe Shef nga 1993 deri në 2001.

Pas presidencës së tij, Klinton gjeti organizatën bamirëse “Fondacionin Clinton”.

Në mbështetje të Billit në këtë gjë është gruaja e tij dhe politikanja tjetër, Hillary Rodham Clinton.

Ish-zonja e parë ka shërbyer gjithashtu si një senatore amerikane, Sekretare e  Shtetit të SHBA-së dhe ka qenë kandidate për presidencën e SHBA-së.

Lexo po ashtu:  "Jam i lumtur që do të vdes në një apartament dhomë e kuzhinë, nuk e shita veten për pasuri"

Raportohet se ata fituan 200,000 dollarë për daljen në vitin 2014 dhe pas zgjedhjeve të vitit 2016, ka të ngjarë që vëmendja për çiftin të rritet gjithnjë e më shumë.

Është raportuar gjatë zgjedhjeve që Bill dhe Hillary grumbulluan më shumë se 153 milion dollarë në fjalime të paguara nga 2001 deri në momentin që Hillary nisi fushatën e saj.

Dyshja ende bën fjalime publike dhe ka qenë në fokusin e dokumentarëve dhe librave të ndryshëm.

Toni Bler

Pasi shërbeu si Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar dhe Drejtues i Partisë së Punës nga 1997 deri në 2007, Toni Bler kaloi tek të folurit publik.

Pasi ka krijuar organizatën e tij jofitimprurëse “Instituti Tony Bler për Ndryshim Global”, z. Bler thotë se është përqendruar në nevojën për globalizimin dhe inovacionin dhe bërjen e këtyre punimeve për shumicën.

Ai ka fituar 330,000 dollarë për një bisedë të vetme në 2015 dhe gati 400,000 për dy fjalimet 30-minutëshe në 2009.

Tina Fey dhe Amy Poehler

Lexo po ashtu:  Boiken Abazi sjellë ciklin e përkthimeve të shkurtra të lirikës së këngës shqiptare (Pogradec-Korçë)

Komediania, aktorja dhe shkrimtarja Tina Fey është regjistruar gjithashtu në agjencinë “Harry Walker”.

Në mënyrë të ngjashme, shoqja e Tina, Amy Poehler, gjithashtu është regjistruar dhe ka folur në “Universitetin e Harvardit”, “Festivalin e Vulture”, “Fondin e Bashkuar Hebre të Metropolitane Chicago” dhe “BUILD Series”.

Është vlerësuar se secila prej tyre fiton mbi 100,000 dollarë për një dalje publike, sipas “Celebrity Speakers Bureau”.

Lin-Manuel Miranda

Aktori, kompozitori dhe shkrimtari që ka fituar disa çmime, Lin-Manuel Miranda ,është njeriu që qëndron pas muzikës super hit “Hamilton” dhe tani është një yll i Hollivudit.

Ai është përshkruar si “një filantrop i apasionuar dhe i përkushtuar”, i cili është “instrumenti në sigurimin e mbështetjes për Porto Riko dhe është një avokat për barazinë në mbarë vendin”.

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger është shumë i kërkuar.

Sipas” The Street”, Arnie fiton 250,000 dollarë për një fjalim kur bën një dalje publike.

Besohet se ai ka një vlerë neto prej 400 milion dollarësh, sipas “Men’s Health”.

revista class

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!