Pylli i Zi (Schwarzwald në gjuhën gjermane) është një hapësire e madhe territoriale në Baden-Vyrtemberg në jugperëndim të Gjermanisë.

Në brendësi të këtij territori bashkohen kufijtë e Zvicrës, Francës dhe Gjermanisë, duke vazhduar drejt veriut me një gjatësi prej 160 kilometrash, dhe një gjerësi që varion nga 30 deri në 60 km në pikën maksimale të zgjerimit.

Ishin romakët ata që i vunë këtë emër kaq karakteristik: në fakt në latinisht u quajt Marciana Silva, më pas Silva Nigra, pasi bimësia e saj ishte përveç pemëve të gjelbra në të errët, aq e dendur saqë nuk lejonte depërtimin e rrezeve të diellit.

Lexo po ashtu:  Shqipja dhe hungarishtja, dy nga gjuhët unike të Europës
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!