Nuk vonoi reagimi i qeverisë greke pas intervistës së kryeministrit Edi Rama në televizionin publik ERT për burgimin e Fredi Belerit, marrëdhëniet greko-shqiptare dhe minoritetin grek në Shqipëri. Ministri i Jashtëm grek Giorgos Gerapetritis, në një deklaratë për gazetarët grekë pas pjesëmarrjes së tij në takimin informal të Ministrave të Jashtëm të BE-së në Toledo ka theksuar se është diskutuar edhe çështja e kryetarit të Bashkisë së Himarës.

“Çështja e mbajtjes së përkohshme në mënyrë të padrejtë të Fredi Belerit, dhe që pengon betimin e tij si kryetar i Bashkisë së Himarës, tashmë është ngritur nga Ministria e Jashtme, nga unë, në të gjitha forumet e mundshme. Të gjithë ministrat e vendeve anëtare të BE-së, përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, z. Stoltenberg, janë informuar personalisht. Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian gjithashtu janë informuar në mënyrë të plotë” – ka thënë kreu i diplomacisë greke.

Sipas Athinës zyrtare çështja e betimit të Belerit nuk është një çështje e drejtësisë, por e vullnetit politik.

Lexo po ashtu:  Thirrja e ndershme e një luftëtari: Shokë, dashamirë e bashkëluftëtarë, ejani ti ndëshkojmë e të ndryshojmë...
Ju pëlqen!

“Për çështjen e zotit Beleris, dua të theksoj se, pavarësisht nga çështja e vendimeve gjyqësore, pavarësisë së drejtësisë shqiptare, këtu shtrohet çështja e paraburgimit që e pengon atë të marrë detyrën. Kjo është një shkelje e qartë e prezumimit të pafajësisë, e shtetit të së Drejtës, e të drejtave politike të tij dhe të qytetarëve të Himarës që e zgjodhën atë.

Dhe dua të theksoj se kjo çështje, veçanërisht betimi dhe marrja e detyrës nga zoti Beleris, nuk ka të bëjë me funksionin gjyqësor në Shqipëri, por është thjesht një çështje vullneti politik, nga ana e qeverisë shqiptare” – tha ministri i jashtëm grek. Ai tha se Athina nuk do të ndalë përpjekjet e saj për këtë çështje.

“Greqia do të vazhdojë të shfrytëzojë çdo mundësi, në mënyrë që të mundësohet betimi i z. Beleri si kryetar bashkie dhe të shprehet në mënyrën më të mirë vullneti i banorëve të Himarës, ashtu siç erdhi përmes zgjedhjeve të saj bashkiake të 14 majit” – përfundoi ministri i Jashtëm grek.

Lexo po ashtu:  𝗝𝗮𝗻𝗲̈ 𝗳𝗲̈𝗺𝗶𝗷𝗲̈𝘁 𝘁𝗮𝗻𝗲̈, 𝗷𝗮𝗻𝗲̈ 𝗾𝘆𝘁𝗲𝘁𝗮𝗿𝗲̈𝘁 𝘁𝗮𝗻𝗲̈, 𝗷𝗮𝗻𝗲̈ 𝗡𝗷𝗲𝗿𝗲̈𝘇𝗶𝘁 𝘁𝗮𝗻𝗲̈, 𝗻𝘂𝗸 𝗷𝗮𝗻𝗲̈ 𝘁𝗲̈ 𝗣𝗮𝗿𝘁𝗶𝘀𝗲̈ 𝗲 𝗮𝘀 𝘁𝗲̈ 𝗚𝗮𝘇𝗲𝘁𝗮𝗿𝗶𝘀𝗲̈.

Pak orë më pas erdhi përgjigjja e Tiranës zyrtare nëpërmjet ministres së jashtme Olta Xhaçka në Twitter. Ajo këmbëngul se nuk bëhet fjalë për një çështje të vullnetit politik, por të drejtësisë.

“Nuk ka mundësi që miqtë dhe fqinjët tanë grekë të jenë të vetmit që kanë të drejtë, kur këmbëngulin në një kërkesë të rrëzuar nga gjykatat shqiptare dhe të qartë për miqtë e partnerët e tjerë, të cilët thonë se kjo është një çështje e drejtësisë shqiptare!

Organet e reja të drejtësisë shqiptare kanë folur qartë me vendimet e tyre dhe qeveria shqiptare ka folur qartë po ashtu: Çështja e betimit të kryebashkiakut të ndaluar nga drejtësia është një çështje e drejtësisë. Jo e qeverisë shqiptare. As e qeverisë greke.

Homologut tim grek për të cilin kam shumë respekt, i kam thënë se për këtë çështje nuk duhet të niset nga ligji grek por nga ligji shqiptar. Dhe sipas ligjit shqiptar, s’ka vullnet politik që e nxjerr zotin Beleri nga burgu apo që fut noter në burg që ai të bëj betimin si kryebashkiak. Me keqardhje po kjo është kështu dhe vetëm kështu” – shkruan Xhaçka.

Lexo po ashtu:  Emrush Xhemajli: - Ata deputetë/te të Republikës së shtetit tim që votuan gjykatë speciale, apostafat kundër UCK-së, do ta kenë njollë të zezë ndër breza”

Për çështjen Beleri është angazhuar vetë kryeministri Rama që në një sërë intervistash për media të njohura greke po përpiqet të bindë Athinën. Nga ana tjetër nuk duket se janë të bindur. 

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!