Të kujdesesh për zemrën kërkon një përkushtim në rutinat e duhura dhe vendimet e zgjuara.
Përbërësit e thjeshtë tashmë në kuzhinën tuaj mund të ofrojnë mbrojtje të fuqishme për ta mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme, transmeton lajmi.net.Për shembull, më shumë se një dekadë e hulumtimeve tregojnë 100% lëng portokalli dhe vitaminat dhe mineralet e tij mund të luajnë një rol të dobishëm për të ndihmuar presionin e ulët të gjakut dhe faktorë të tjerë të rrezikut për sëmundjet e zemrën.Një studim i botuar në “European Journal of Nutrition” nga studiuesit në Eurecat, Center Tecnològic de Catalunya, në Reus, Spanjë siguron mbështetje të mëtejshme për rolin e lëngut të portokallit 100% në shëndetin e zemrës dhe ofron depërtim shtesë në një përbërës unik në lëngun e portokallit, i quajtur hesperidin, që mund të ketë aktivitet antioksidant dhe të kontribuojë në përfitimet kardiovaskulare.Përtej përfitimeve të saj për shëndetin e zemrës, shumë studime kanë zbuluar se konsumi 100% i lëngut të portokallit shoqërohet me cilësi më të lartë të dietës dhe nivele të rritura të elementeve kryesore, shkruan alternative medicine.Vitamina C, antioksidantë dhe kalium që gjenden në lëngun e portokallit 100% mund të ndihmojnë në mbajtjen e një presioni të shëndetshëm të gjakut, i cili është një faktor i madh në shëndetin e zemrës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!