Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se shtetet “duhet të jenë të përgatitura për mundësinë e rikthimit” të kòrònavirusit të ri, teksa Evropa vazhdon të rihapet dhe Kina përballet me shpë rthim të ri, që ka nxitur mbylljen e disa pjesëve të Pekinit.

Ndërkohë që numri i rasteve të konfirmuara me kòrònavirus arrin në 8 milionë, dhe numri i të vd èkurve në 436,000, Ghebreyesus ka theksuar se janë dashur dy muaj për të regjistruar 100,000 raste të prekura me këtë vírus – që tani përbën shifër ditore të inf èktimit – dhe se vírusi është duke u përhapur me shpejtësi në Azi dhe territorin amerikan.

Paralajmërimet për marrje të masave, me qëllim të lu ftimit të këtij vírusi, kanë ardhur pasi Kina ka rritur numrin e testimeve dhe ka izoluar disa pjesë të kryeqytetit të saj, me qëllim të kontrollimit të shpë rthímit të ri, pas shqetësimeve se kjo mund të jetë vala e dytë e sëmundjes, Còvid-19, që shkakton ky vírus.

Lexo po ashtu:  Egon Loli në Fax News flet mbi formimin e qeverisë në Republikën e Kosovës /Video/
Ju pëlqen!

Në gjithë Pekinin, 29 ndërtesa janë vënë nën “menaxhim të mbyllur”, pasi të gjitha pikat e hyrjes janë duke u kontrolluar dhe janë vendosur rregulla të ashpra në lëvizje.

Prej 12 qershorit janë regjistruar 106 raste të reja të të infe ktuarve në Pekin, të cilat duket se kanë marrë vírusin në një treg të ushqimit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!