Këtu janë pesë arsye pse konsumi i mangos sjell përfitime shëndetësore:

Forcon imunitetin: Një mango përmban pothuajse dyfishin e nevojave tuaja ditore për vitaminë C për të ndihmuar në mbështetjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar.

Ndihmon për një shtatzëni më të shëndetshme: Mango përmban folate, një lëndë ushqyese thelbësore për nënat e ardhshme, sepse mbron nga defektet e tubit nervor në mitër

Ju pëlqen!

E pasur me kalium: Kaliumi është i rëndësishëm për të mbajtur muskujt në lëvizje dhe mangot janë një burim i mirë i tij.

Burim fibrash: Ju do të merrni më shumë se 10 për qind të nevojave tuaja ditore për fibra që duan zorrët nga një mango.

Ndihmon shëndetin e syve: Ngjyra portokalli e ndezur e mangove tregon praninë e beta-karotenit, një antioksidant që ndihmon shëndetin e syve.

Lexo po ashtu:  Shërohet pacienti i parë në botë me HIV-AIDS
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!