Një minutë heshtje do të mbahet çdo ditë në orën 09.00 të mëngjesit për të nderuar kujtimin e viktimave të luftës në Ukrainë. Ky “ritual” u vendos në letër edhe nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, që sipas Ukrinform ka firmosur sot një dekret.

“Për të nderuar kujtimin, guximin qytetar dhe përkushtimin, forcën e shpirtit, qëndrueshmërinë dhe veprat heroike të ushtarëve të vrarë në misione luftarake për mbrojtjen e sovranitetit shtetëror dhe integritetit territorial të Ukrainës, civilëve të vrarë në agresionin e armatosur të Federatës Ruse kundër Ukrainës”, thuhet në dekret.

Lexo po ashtu:  A po bëhet koalicioni me VV’në dhe a ia lë postin Albin Kurtit? Flet Vjosa Osmani
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!