Dentistët shpesh kanë klientë të cilët ankohen për thyerje të dhëmbëve prej ushqimeve apo objekte të ndryshme. Për këtë arsye ato kanë dhënë disa këshilla se çfarë duhet të kemi kujdes për ti ruajtur dhëmbët sa më shumë të mundemi. 
Limonat: Në fund të fund janë pjesë të frutave dhe duket e çuditëshme që mund ti bëjë keq dhëmbëve. Ajo që shkakton dëmtime është pikërisht acidi që limonat kanë. Njerëzit kanë tendencën ti kafshojnë dh eta zgjasin shumë ngrënjen e tyre.
Akulli: Kur ai ndodhet në pije pasi mbarojmë lëngun që kemi porositur dëshira e madhe për disa njëerëz është të kafashojnë akullin. Ai nga ftohtësia dhe fortësia që ka shkakton dëmtime të pjesën ku bashkohen dhëmbët. 
Tapat e shisheve të birrës: Disa e përdorin si një “talent” të fshehur hapjen e disa shisheve me dhëmbë, pop o është e vërtetë dis anjerëz mund ta bëjnë këtë. Por mos e provoni nqs jeni dhe ju i “talentuart|” apo jo sepse do përfundoni duke I thyer ata.

FGHFGH


Mos përdorni furcat e dhëmbëvë të njerëzve të tjerë: Ndosh që të keni harruar furçën në një udhëtim dhe për një natë mendoni të përdorni furçëne të dashurit ose të dashurës. Më mirë do të ishte të mos I lanit fare sepse është një urë për kalimin e baktereve dhe sëmundjeve që nuk janë të dukshme. 
Mos hani thonjtë: Vesi më I keq I shumicës së popullësisë është pikërisht ky! Përvec se nuk dukeni bukur është dhe një dëmtues I madh I dhëmbëve. Atom und të krijojnë krisje në dhëmbët tuaj.
Karamelet: Janë bërë për tu shkrirë në gojë dhe jo për ti kafshuar sado që dëshira është e madhe dhe nuk I rezistoni dot. Përdorni më mirë një çamçakëz dhe hiqni dorë një herë ë mirë nga karamelet e forta. 
Objekte të tjera që mund të jenë shuëm të rrezikshme për prishjen e dhëmbëve janë: Tapat plastike të shisheve, çelsat e shtëpisë, varëset dhe bizhuteritë e tjera.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!