Takimet e mbushura me lot mbushën Aeroportin e Auckland pasi australianët u lejuan edhe një herë të udhëtonin falas në Zelandën e Re nga sot, për herë të parë në më shumë se një vit.

Balona e ashtuquajtur e pasagjerëve e shumëpritur në rrugën Australi – Zelanda e Re do të thotë që ata nuk kanë më nevojë të shkojnë në karantinë pas mbërritjes.

Mijëra njerëz rezervuan menjëherë fluturimin e tyre.

Ju pëlqen!

Të dy vendet kontrolluan shpërthimet e koronavirusit dhe mbajtën norma të ulëta të infeksionit, kryesisht për shkak të kufizimeve të rrepta.

Pasagjerët e ngazëllyer mbushën aeroportet në Australi për të udhëtuar në pjesë të ndryshme të Zelandës së Re dhe disa u ngritën para agimit për të qenë gati për të hipur.

“Unë as nuk e dija sa emocionues do të isha sot,” tha pasagjeri Dawn Tratt në Aeroportin e Sidneit gjatë një interviste të shkurtër me BBC.

Megjithëse shumë prisnin me padurim takimin me të dashurit e tyre, për të tjerët udhëtimi ishte më i zymtë.

“Vëllai im i madh vdiq të enjten e kaluar. Ne nuk ishim në gjendje të shkonim atje javën e kaluar, por sot ne patëm një shans për të ardhur në shtëpi pa karantinë, kështu që është mirë …,” tha udhëtari John Palalagi.

 

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.