Takimet e mbushura me lot mbushën Aeroportin e Auckland pasi australianët u lejuan edhe një herë të udhëtonin falas në Zelandën e Re nga sot, për herë të parë në më shumë se një vit.

Balona e ashtuquajtur e pasagjerëve e shumëpritur në rrugën Australi – Zelanda e Re do të thotë që ata nuk kanë më nevojë të shkojnë në karantinë pas mbërritjes.

Mijëra njerëz rezervuan menjëherë fluturimin e tyre.

Ju pëlqen!

Të dy vendet kontrolluan shpërthimet e koronavirusit dhe mbajtën norma të ulëta të infeksionit, kryesisht për shkak të kufizimeve të rrepta.

Pasagjerët e ngazëllyer mbushën aeroportet në Australi për të udhëtuar në pjesë të ndryshme të Zelandës së Re dhe disa u ngritën para agimit për të qenë gati për të hipur.

“Unë as nuk e dija sa emocionues do të isha sot,” tha pasagjeri Dawn Tratt në Aeroportin e Sidneit gjatë një interviste të shkurtër me BBC.

Megjithëse shumë prisnin me padurim takimin me të dashurit e tyre, për të tjerët udhëtimi ishte më i zymtë.

Lexo po ashtu:  Mos u dashuro me mua…

“Vëllai im i madh vdiq të enjten e kaluar. Ne nuk ishim në gjendje të shkonim atje javën e kaluar, por sot ne patëm një shans për të ardhur në shtëpi pa karantinë, kështu që është mirë …,” tha udhëtari John Palalagi.

 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!