Ne kalojmë shumë kohë duke folur për përfitimet e pemëve dhe pse nuk duhet të prisni pemët, por mund të pyesni veten, po për pemët e festave? A janë ato miqësore me mjedisin? A janë pemët e vërteta më të mira për mjedisin? Apo është më mirë të blini një pemë të artificiale për të shpëtuar pemët e vërteta nga prerja? Nëse doni të reduktoni më tej ndikimin tuaj mjedisor këtë sezon festash, mund të shikoni gjithashtu këshillat tona për një sezon të qëndrueshëm!

A janë pemët artificiale të dëmshme për mjedisin?

Pemët artificiale mund të zgjasin shumë vite nëse kujdeseni mirë, gjë që duket se i bën ato zgjedhjen e dukshme të qëndrueshme, por ato kanë të meta. Për shkak se shumica janë bërë me materiale plastike dhe metalike, ato kërkojnë shumë burime për t’u krijuar dhe përbërësit e tyre plastikë do të ekzistojnë për mijëra vjet, duke ndotur oqeanet tona dhe duke mbushur barkun e breshkave të detit.

Ju pëlqen!

Të prodhuara dhe të dërguara shpesh nga Kina, ato gjithashtu kanë një gjurmë të madhe karboni deri në 88 lbs CO2 për pemë artificiale, që është mbi 10 herë më e lartë se ajo e një peme të vërtetë të rritur në mënyrë të qëndrueshme dhe të ricikluar siç duhet.

Në fakt, do t’ju duhet ta mbani pemën tuaj artificiale për të paktën 10 vjet që ajo të ketë të njëjtin ndikim të karbonit si përdorimi i një peme të vërtetë çdo vit dhe kjo nuk po merr parasysh dëmin mjedisor që shkaktojnë pemët artificiale pasi ato prishen ngadalë në një landfill. Dhe le të jemi real: gjasat që ato të zgjasin 10 vjet përpara se të thyhen ose të hidhen jashtë është shumë e ulët.

A janë pemët e vërteta të dëmshme për mjedisin?

Po, pemët e vërteta e origjinale të festave të fund vitit janë më miqësore me mjedisin dhe një zgjedhje më e mirë për mjedisin. Mund të duket kundërintuitive, por është shumë më e qëndrueshme të pritet një pemë e vërtetë çdo vit. Kjo për shkak se shumica e fermave të pemëve të Krishtlindjeve në shkallë të vogël janë në thelb të qëndrueshme, duke lënë seksione të caktuara të hapura për korrje çdo vit, duke mbajtur zonat e tjera të mbyllura për t’u dhënë pemëve më të reja një shans për t’u rritur.

Duhen rreth 7 vjet për të rritur një bredh me madhësi mesatare, dhe ndërsa pemët rriten, ato thithin karbonin dhe përdorin 10 herë më pak burime sesa fabrikat e pemëve artificiale. Sipas Shoqatës së Kultivuesve të Pemëve të Krishtlindjes, për çdo pemë që pritet çdo vit, mbillen 1 deri në 3 fidanë të rinj.

Ky cikël rrotullues siguron që fermerët të kenë një korrje të qëndrueshme të pemëve të shitshme çdo vit, por gjithashtu siguron habitat për kafshët e egra dhe mbron tokën nga përdorimi për qëllime të tjera. Në fakt, shumë kultivues të pemëve përdorin kodra të pjerrëta që përndryshe do të ishin të papërshtatshme për aktivitete bujqësore.

Shkurtimisht: fermat e qëndrueshme të pemëve të festave janë zgjedhja etike dhe e qëndrueshme: ato mund të jenë të shkëlqyera për mjedisin dhe për njerëzit që punojnë dhe jetojnë në to, për të cilët krijohen vende pune dhe të ardhura. Dhe sigurisht, ndryshe nga pemët e rreme, pemët e vërteta janë plotësisht të biodegradueshme dhe mund të përdoren për lëndë druri, të shndërrohen në pleh, të dhurohen për projektet e restaurimit, të kompostohen dhe të përdoren për të fekonduar të korrat e vitit të ardhshëm dhe më shumë!

Fatkeqësisht, ka aktorë të këqij që presin pemë nga pyjet parësore, që do të thotë se bredhat origjinalë nuk kanë të njëjtin ndikim mjedisor. Por nëse jeni të gatshëm të kaloni pak kohë duke hulumtuar, ka të ngjarë të gjeni një fermë të vogël pemësh pranë jush ku do të jeni në gjendje të shihni saktësisht se ku dhe si rriten dhe menaxhohen pemët.

Pemët e vërteta, si çdo bimë shtëpiake, ndihmojnë në pastrimin e ajrit brenda shtëpisë tuaj duke hequr pluhurin dhe polenin nga ajri. Kështu që ju do të përmirësoni gjithashtu cilësinë e ajrit të brendshëm, i cili shpesh zvogëlohet pasi gjithçka të mbyllet për dimër.

Si të ricikloni pemën tuaj origjinale të festave:

Pasi të përfundojë sezoni i festave, ka shumë mundësi për asgjësimin e duhur të pemës suaj të Krishtlindjes:

Merrni pjesë në një program lokal të riciklimit të pemëve nëse ka një në zonën tuaj
Nëse keni një copëz druri, copëtoni pemën për pleh falas.
Dhurojani atë një organizate mjedisore lokale, e cila mund ta ripërdorë atë për projekte restaurimi si përforcimi i zonave bregore, mbrojtja e dunave të brishta, strehimi i kafshëve të egra dhe më shumë.
Përdorini për vepra artizanale si potpuri me gjelbërim të përhershëm, trungun për slitë natyrale dhe më shumë!
Zhvishni pemën dhe përdoreni atë për të ndërtuar një gardh për bimët e kopshtit të hardhisë si fasulet, kastravecat dhe lulet.
Sigurojeni pemën jashtë në një vend që është i mbrojtur nga era për të siguruar një strehë dimërore për gjitarët e vegjël dhe më shumë!
Edel Strazimiri

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!