“Nuk po them se do të blejmë nga Rusia S-400, po them që Turqia  tashmë i ka blerë ato. Kjo është një punë e kryer “-deklaroi Erdogan teksa këmbënguli se sistemi i mbrojtjes raketore do të dorëzohet muajin e ardhshëm.

Presidenti turk tha se kishte shpresë në tejkalimin e problemeve me SHBA në lidhje me avionët luftarakë F-35 që Turqia kërkon të blejë nga SHBA, temë që do të diskutohet  në takimin mes tij dhe homologun amerikan Donald Trump në fund të qershorit.

Ditët e fundit me një rezolutë ndërpartiake, Dhoma e Përfaqësuesve i  dërgoi një mënyrë të qartë mesazhin Turqisë se “Kongresi nuk ka ndërmend të mbetet një spektator pasiv përballë mundësisë së marrjes të sistemit rus S-400, duke  paralajmëruar se një zhvillim i tillë do të sillte”pasoja serioze”

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Në deklaratën e përbashkët theksohet se  ligji (CAATSA) parashikon sanksione” për çdo person që kryerjen transaksioneve me rusët në  fushën e  mbrojtjes dhe informacionit”. Në të njëjtën kohë, SHBA dhe Polonia nënshkruan një deklaratë të përbashkët për bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes. Presidenti Trump lajmëroi blerjen e rreth 30  avionëve luftarak F-35 nga Polonia, ndërsa Shtëpia e Bardhë përshëndeti homologun e tij polak Andrzej Duda. /www.mekuliPress.com/  – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!
Loading...