Në luftën e vitit 1991 Kroacinë e mbrojtën 2579 vullnetarë shqiptarë nga të cilët 86 kanë rënë heroikisht, 37 janë të zhdukur dhe mbi 500  të plagosur, shkruan MekuliPress.com

Nga 86 shqiptarët të vrarë, nëntë u vranë vetëm në Bogdanovci dhe kjo është arsyeja pse ky vend është zgjedhur si qendra ku për çdo vit kujtohen luftëtarët shqiptarë që dhanë jetën e tyre për Kroacinë./MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!