Enerhodar, vendndodhja e objektit më të madh të energjisë bërthamore në Evropë, ka thënë se forcat ruse janë në buzë të qytetit dhe se trupat ukrainase po luftojnë për ta mbrojtur atë.

Vendi është një qendër kryesore energjetike në jug të vendit në lumin Dnieper dhe furnizon rreth një të katërtën e energjisë së Ukrainës nga centrali bërthamor Zaporizhzhia.

Kryebashkiaku Dmytro Orlov tha se një kolonë e madhe ruse po i afrohej qytetit dhe u kërkoi banorëve të qëndronin brenda, raporton skynews.

Lexo po ashtu:  Vrasja e gjeneralit, Irani shkon një hap më tej – ofron dhjetëra miliona dollarë shpërblim “për kokën e Donald Trump”!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!